108

Přemýšlíte často, co by se stalo kdyby …?
Kdyby vás rodiče nepojmenovali Jana?
Kdybyste dnes ráno místo doprava zahnula doleva?
Kdybyste před pěti lety přijala lákavou nabídku práce?
Kdybyste … ? Mohla ovlivnit životy dalších lidí, kteří vás znají i těch, kteří s vámi nemají nic společného?
Kdybyste žila sto let?
.
.
.
Nejen o kdyby, ale také o tom, jak sobě navzájem ovlivňujeme životy, aniž o tom máme třeba sebemenší tušení, a taky o tom, jak mocný je – co můj tatínek nazývá selským rozumem – napsal Jonas Jonasson knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a  … zmizel.
Poslední rok dva jsem si myslela, že bezesnou noc už mi kromě mého přítele dokáže zaručit jenom Jo Nesbo. Oooo jak jsem se pletla! Navíc Jonasson, překvapivě opět Švéd, dokázal, že navzdory zlu a vraždám jsem se v noci nebála dojít si na záchod. Tedy ve chvíli, kdy už to vážně nešlo vydržet. Jsou knihy, které vám nedovolí spát – Nesbo. Jsou knihy, které vám nedovolí jít celý den do ledničky, kdyby se žaludek mohl pominout – Larsson (nejspíš proto, že byl první). A pak jsou knihy, které vám nedovolí jít ani na toaletu. Není v nich totiž ani řádka navíc, kdy byste to mohli udělat – Jonasson.
Allan Karlsson, hlavní postava jeho bestselleru, je takovým švédským Forrestem Gumpem. Oba je spojuje nezáludnost a obdivuhodná schopnost být všude tam, kde se něco děje. Allanu Karlssonovi je sto, ale místo aby slavil, rozhodne se ještě před oslavou zmizet – a dějí se věci. Ostatně děly se celých sto let, co Allan žil, vždyť dvacáté století bylo plné mimořádných – a většinou dost krutých – událostí. Jonas Jonasson je ale popisuje jinak, s humorem tak jednoduchým a přitom tak přesně promyšleným, že ačkoliv si přejete knihu přečíst, zároveň se vlastně modlíte, aby nikdy neskončila.
Z marketingového pohledu se zdá, že to nikdy nemůže fungovat: napsat knihu o staříkovi, navíc stoletém, ve chvíli, kdy vložky na inkontinenci propagují v televizi čtyřicetileté “babičky”, to chce kus odvahy. Stáří se nenosí. Dost často se tváříme, hlavně my v médiích, jako by neexistovalo. Jonasson se i s názvem pustil na tenký led, takže knihu jsem v knihkupectví nejdřív přehlédla. (Výzkumy nelžou?)
Teprve když jsem se po ní ptala v knihovně, dostala jsem otázku: “O čem to je, že to tady nevydrží ani den? Je v tom snad recept na nesmrtelnost?” Tenkrát jsem to nevěděla. Dnes už vím, že tento román je o staříkovi, který vylezl z okna a zmizel … a pak … Vlastně vám píšu tento tip a bulím, protože už jsem tu knihu přečetla. Hm. Teď mě tak napadá: co by se stalo, kdybych si ji nepůjčila? Zaprvé, Jonasson by přišel o PR, což je mu vzhledem k tomu, že práva prodal do 35 zemí a podle jeho knihy právě vzniká nejdražší film v historii švédské kinematografie, asi dost putna. Za druhé, méně bych se v životě nasmála, což by mi ho trochu zkrátilo, což by mě v pravdě dost štvalo. A co vy víte, třeba by ho to zkrátilo i vám, protože byste si tu knihu nikdy nekoupili, protože bych vám ji nikdy nedoporučila … Teď jenom tajně doufám, že zatímco dopisuju tento tip, Jonasson dokončuje druhý díl. Protože kdyby ho nepsal, …
… ?

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account