64

…aneb Šest vět, které sestry opravdu nerady slyší.
Milé ženy, jsem mj. dlouholetou blogerkou zdravotnických novin Medical Tribune, a protože můj poslední blog je vlastně pro veřejnost, přidávám ho sem. 
Přestože už nepracuju ve zdravotnictví, ošetřovatelství je moje srdeční záležitost a jsem stále v kontaktu se zdravotními sestrami. Možná jste někdy někde potkaly sestru nepříjemnou a protivnou, možná vám někde drhla komunikace… Stává se, bohužel. 
Možná i mezi vámi tady je nějaká sestra. A jestli máte sestru mezi známými, kamarádkami, nebo potkávate sestřičky milé, vzpomeňte si na můj blog. Většina sester se opravdu hodně nadře a zaslouží si uznání.
6 vět, které sestry nerady slyší
Zeptala jsem se na Facebooku sester, co se říká o jejich profesi, a není to (většinou) pravda. Z malého průzkumu jsem vybrala nejčastější odpovědi.
 1.       S kterým doktorem chodíš?
V reálu jsou milostné pletky mezi lékaři a sestrami mnohem méně časté než v seriálech. O noční službě sestra pracuje, na mnoha odděleních pracují sestry po jedné a těžko si mohou někam odskočit. A domluvit si rande s lékařem znamená čekat minimálně měsíc, než mají oba volno ve stejný den.
Vztahy mezi sestrami a lékaři jsou samozřejmě občas vidět, pracují spolu a jiskra třeba přeskočí. Lékaři tráví v nemocnici tolik času, že sestry (a pacientky) jsou možná jediné ženy, které vidí…
 2.       Sestra nemusí nic umět, dělá jen to, co jí lékař řekne!
Sestra musí poznat, když pacient není v pořádku. Sestra musí vědět, kdy podat ordinovaný lék, nebo kdy ho raději nepodat a zavolat lékaře. Sestra musí mít informace, na které se bude lékař ptát…Sestra je někdy ten poslední článek, který může zabránit chybě.
Ano, sestry pracují společně s lékařem, ale za svou práci nesou také zodpovědnost.
 3.       Sestro, co vám tak dlouho trvá?
Nikdo není rád, když musí čekat.  Když je narvaná čekárna nebo sestra nepřiběhne do 3 vteřin po zazvonění signalizace, neznamená to, že má nohy na stole a pije kávu. Prostě pacientů a práce je víc než sester a lékařů.
Najdou se asi sestry, které mají nohy na stole a pijí kávu.  Na ty je třeba si stěžovat a neházet k nim do jednoho pytle ty pracovité.
 4.       Ještě utíráš lidem zadky?
Práce sestry nespočívá jen v utírání zadků. Sestry připravují nemocné k náročným vyšetřením a operacím, asistují při výkonech, obsluhují složité přístroje, monitorují pacienty, nakládají s léky a zdravotnickým materiálem, kontrolují diety… atd.
Utření zadku k tomu všemu patří, ale snižovat ošetřovatelskou činnost na základní péči je skoro výsměch.
 5.       Sestro, …?
Sestra je také člověk a určitě by ráda slyšela: „Dobrý den, prosím, děkuji, nashledanou…“ 
 6.       Proč si nešla na doktorku, ale „jen“ na sestru?
Možná si to lidé neuvědomují, ale touhle otázkou dávají najevo, že lékař je lepší než sestra.  Není lepší, je jiný. Povolání lékaře a sestry jsou odlišné profese a nedají se srovnávat. Taky se nikdo neptá letušek, proč nešly na pilota.
 
Těším se na komentáře o zkušenostech ze zdravotnictví!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account