119

Nechce se mi snad ani věřit, že právě dnes uplyne již dvacet let, co nás navždy opustil tento skvělý a nezapomenutelný PAN herec.

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 do rodiny pražského hostinského a pod vlivem otce se vyučil číšníkem. Ovšem záhy pochopil, že toto není profese, které by se chtěl věnovat a tak se proti otcově vůli připojil k ochotnickému divadlu a během okupace studoval konzervatoř. V té době si také nechal změnit příjmení na Sovák, aby nebylo poznat, že se v jeho rodině vyskytovali židovští předci.

V hereckých začátcích mu pomáhal režisér E. F. Burian; v jeho divadle Sovák načerpal řadu cenných zkušeností a vyzkoušel si různé polohy – v pouhých 27 letech hrál například 70letého otce Godota. Jeho první role byly spíš dramatické; své nadání komika naplno rozvinul teprve v 60. letech, kdy se začal prosazovat ve filmových komediích.

Později už bylo jasné, že komická poloha je mu vlastní. Za svůj život ztvárnil nespočet filmových a hereckých rolí, připomeňme jeho účinkování v dodnes oblíbených snímcích Světáci, Pane, vy jste vdova!, Což takhle dát si špenát nebo Marečku, podejte mi pero! Exceloval i v seriálech Chalupáři, Byli jednou dva písaři, Arabela a spoustě dalších.

Děkujeme za vše a čest Vaší památce.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account