Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Oba svátky se blíží a myslím, že oba jsou fajn, že lze slavit obojí zároveň.
Na den 1.11. připadá svátek Všech svatých a den nato Památka všech zemřelých – Dušičky.

Halloween má kořeny v prastaré tradici Keltů. Keltský svátek Samhain oslavoval konec léta a počátek nového roku, kterým byl 1. listopad. Podle legendy lidé v dávných dobách věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep. Nejdříve se tento svátek nazýval Samhain. Jakmile se ale k moci dostala církev, svátek byl zakázán a nahrazen Svátkem všech svatých. Mnozí lidé ale Samhain slavili dále, a proto se oba svátky spojily v jeden a vesničané mu začali říkat Halloween – „All Hallow Even“, tedy „předvečer Všech svatých“

Svátek se líbí hlavně dětem, které se vydávají v maskách a v převlecích strašidel a duchů po domech příbuzných a známých, kde získávají sladkosti a ovoce. V této magické noci se vyřezávají z tykve lucerny, které se dávají do oken nebo před vchod, aby chránily domácnost před zlomyslnostmi duchů.
V Evropě se Halloween slaví jako dušičky. Tato vzpomínka na zemřelé se slaví 2. listopadu. Zapalují se svíce na hrobech, přinášejí se věnce a květiny. Lidé vzpomínají na ty, kteří už nejsou mezi námi.
 

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account