Venkovskou pohodou, rozmanitou zábavou, vůní dýňové polévky a dětského smíchu!
A ani vám nebude vadit, že vám trochu bude čouhat sláma z bot 🙂
Dýňový svět vznikl na Vysočině u vesničky Leština v roce 2010. Založili ho manželé Pipkovi, kteří se inspirovali v zahraničí. Pan Pipek pracoval na švýcarském statku, dýně tam patřily k velmi oblíbené zelenině, a tak slovo dalo slovo a v roce 2009 začala v zemi na Vysočině klíčit první dýňová semínka. Úroda se povedla a přišel další nápad – posunout celé dýňové podnikání k agroturistice. A podařio se. 
 
Do Dýňového světa dnes přes týden proudí především autobusy se školkovými a školními dětmi, které tu mají vzdělávací program, všední odpoledne už jsou ale opět určena veřejnosti. A o víkendu je Dýňový svět otevřen všem – od rána od 9 hodin do večera do 18 hod. Můžete přijít i se svým čtyřnohým přítelem a za vstup zaplatí dospělí 50 Kč, děti 30 Kč a hafan 5 Kč. 
Dýňový svět je rozdělen na několik částí:
Stodola – ve které je prodejní výstavka dýní (všechny možné druhy a padruhy a tvary a patvary). Pro děti též ke zkouknutí jedno tele a jedno sele :-). Manželé Pipkovi pěstují na dvě stovky různých druhů dýní – jedlých i okrasných. Cena dýní pak začíná na zhruba 18 Kč za kilo. 
Dlabárna – původní chlév se žlaby je vybaven sezením a dlabacími prostředky, kterými děti tvoří své Halloweenské příšerky a podzimní dekorace. Je tu pořád plno 🙂
Dvůr – tady najdete jednak posezení a občerstsvení (a také wc!) a pak hrací prostor pro nejmenší – pískoviště, skluzavka, houpačky. K občerstvení ještě na konci blogu. 
Slámový bazén – na ceště ze dvora do zahrad – místo, kde je stále plno, děti tu trénují skoky a poskoky a salta a přemety. I tady je logicky stále plno.  Co na tom, že každému pak čouhala sláma z bot 🙂
Zahrada – v zahradě najdete množství dřevěných prolézacích a šplhacích prvků pro děti, je tu také dýňové bludiště a pobloudit si můžete i v kukuřičném poli. Musím říct, že tam to děti opravdu velmi bavilo. Pak je tu také slaměný hrad, další slaměné prvky s různým prolézáním
Jak už jsem psala výše, na dvorku si můžete v místní krčmičce dát lehké občerstvení – především – jak jinak – dýňovou polévku :-)! Pak párek v rohlíku či klobásu, kávu, čaj, sušenky a pár dalších základních pochutin. 
Dýňová polévka byla naprosto famózní (hodnocení  [*] [*] [*] [*] [*] ), bohužel klobása i párek byly spíše podprůměrné a zklamala i káva, která byla velmi slabá 3:( . Sbíhaly se mi sliny při množství těch dýní a musím říct, že by bylo naprosto perfektní, kdyby tu o víkendech byla v nabídce dýně na víc variací – třeba dýňový koláč ke kávě nebo dýňové taštičky….naprosto si umím představit, jak by se po nich zaprášilo. Taková dýňová gastronomie mi vlastně vůbec v Čechách hodně chybí. 
Sečteno a podtrženo
Dýňový svět je velmi příjemným místem, které stojí za to navštívit s dětmi. Strávíte tu pohodlně celé odpoledne a děti se vyblbnou a kreativně vyřádí v dlabací dílně. 
Takže…co budete dělat o víkendu? 🙂
Dýňový svět má otevřeno až do 2. listopadu 2014. 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account