75

Tedy to, že i recyklace baterií má svůj svátek, jsem neměla nejmenší tušení. A to přitom se „slaví“ již od roku 2015, tudíž letos po šesté v řadě.

Tento den se všem Evropanům připomíná, jak je důležité správně vytřídit a zrecyklovat použité baterie a akumulátory. Jejich nesprávné zpracování či pohození na skládkách může mít totiž vážné ekologické i zdravotní dopady. Navíc baterie obsahují řadu cenných kovů a látek, které lze díky recyklaci znovu použít.

Jsou zdrojem kovů, mezi nimi je třeba zinek, železo, mangan, nikl, kadmium či olovo. Kromě eliminace škody na životním prostředí je tedy díky jejich recyklaci možné opětovné získání těchto cenných materiálů. Například ze 720 kilogramů použitých baterií pak přístroje umějí získat okolo 366 kilogramů železa a 260 kilogramů dalších kovů, jako je zinek či měď. Tyto suroviny lze následně použít pro výrobu nových produktů.

Recyklace baterií v číslech

– v běžné české domácnosti máme asi 50 ks baterií

– česká domácnost v průměru stejné množství, tedy 50 ks různých druhů přenosných baterií nebo akumulátorů, v průběhu roku použije a vyhodí

– meziročně stoupá počet baterií na trhu o 5-10 %

– 80 % všech baterií v trhu jsou v drobných elektronických zařízeních (tablet, mobil, notebook, apod.)

– téměř 25 % baterií stále končí v běžném komunálním odpadu

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account