122

Světový den pošty se koná každý rok 9. října, jako připomínka vzniku světové poštovní unie (UPU) v roce 1874 ve švýcarském Bernu. Založení UPU bylo začátkem globální komunikační revoluce, umožnilo lidem dopisovat si po celém světě.

9. říjen byl poprvé uveden jako Světový den pošty v roce 1969 na kongresu UPU v japonském Tokiu. Od té doby je Světový den pošty slaven po celém světě jako upomínka významu poštovních služeb.

Pošta je jednou z nejstarších veřejných služeb. Tvoří součást každodenního života lidí na celém světě a její správné fungování je důležité pro tuzemské i mezinárodní společenství. Fungující pošta je jednou z podmínek pro mezinárodní uznání státu, respektive režimu.

V českých zemích začal rozvoj poštovnictví za doby Habsburků. Regulérní pošta vznikla v roce 1526. Nejstarší poštovní trasa vedla z Prahy do Vídně. Za vlády Karla VI. byla poštovní služba převzata do státní správy, za vlády Maxmiliána II. se začalo s přepravou soukromých listů
Z loňských zveřejněných údajů vyplývá, že necelých 30 tisíc pošťáků denně doručí 993 288 listovních zásilek, každý den jim projde rukama 164 553 balíků, potkáme je na 3 301 pobočkách a po celé republice vybírají 21 000 poštovních schránek. 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account