Ženské křestní jméno pochází z latiny. Jeho původ bývá spojován s latinským slovem „divus“ s významem „božská“ nebo také slovem „dies“ ve významu „den“. Jméno Diana potažmo také jméno Diviana tak lze překládat jako „božská“ nebo „zářivá“ či „jasná“ (budeme-li jako původ brát v úvahu slovo „den“). Diana byla původně bohyní měsíce a měsíčního světla, později převzala také vlastnosti řecké bohyně Artemidy, stala se tak bohyní lovu a lesa.

Doslova zářivé je jméno Diana. Zářivá je tak jistě i jeho nositelka, původem svého jména doslova bohyně mezi ostatními ženami.

Diana je ženské křestní jméno, jeho příbuznou alternativou je i jméno Diviana nebo mužské jméno Divius. Domácky se jméno užívá v podobách Dia, Dianka, Diječka.

V naší zemi v současnosti žije zhruba 4500 žen a dívek s tímto půvabným jménem.

Celosvětově oblíbenou nositelkou jména byla Diana, princezna z Walesu. Bývalá žena britského prince Charlese, matka Williama a Harryho tragicky zemřela při autonehodě v roce 1997. Dodnes však na ni vzpomíná celý svět jako na královnu lidských srdcí. U nás patří mezi populární nositelky jména modelka a moderátorka, miss ČR 2001 Diana Kobzanová. Jméno patří též české atletce – běžkyni Dianě Mezuliáníkové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account