Zedněk Podskalský se narodil 18. února v roce 1923 v Malenicích na Šumavě. Studoval na strakonickém gymnáziu, později na Vyšší průmyslové škole. Od mládí chtěl hrát, ale styděl se. Na pražské Karlově univerzitě Zdeněk Podskalský studoval sociologii a psychologii. Navštěvoval i FAMU a filmovou školu v Moskvě. Pracoval jako režisér Československé televize a filmového studia Barrandov. Do svých snímků často obsazoval herce Vlastimila Brodského, napsali spolu i scénář k satiře Mezi nebem a zemí.

Natočil řadu dodnes báječných komedií. Jmenujme např. snímky Bílá paní, Ženu ani květinou neuhodíš, Drahé tety a já. Jeho Světáci vypráví o touze třech venkovských fasádníků. V muzikálu Noci na Karlštejně, k němuž si Zdeněk Podskalský napsal scénář podle hry Jaroslava Vrchlického, po boku Vlastimila Brodského zazářila Jana Brejchová.

Režisérskou taktovkou Zdeněk Podskalský vedl také televizní pořady Revue pro banjo, Babiččina krabička nebo legendární Možná přijde i kouzelník.

Za hudební snímek Ztracená revue Zdeněk Podskalský získal ocenění Stříbrná růže švýcarského festivalu v Montreux. Zábavu přinášel i na silvestrovské večery. Pro divadlo napsal hru Návštěva staré dámy.

Z manželství s překladatelkou Tamarou Podskalskou měl Zdeněk Podskalský syna Zdeňka. S herečkou Jiřinou Jiráskovou se sblížil při natáčení experimentálního filmu Einstein kontra Babinský. Žili spolu téměř třicet let, až do jeho smrti 29. října 1993.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account