128

Před 33 lety, 16. září 1987 podepsalo čtyřiadvacet účastníků Montrealský protokol, ve kterém se zavazují chránit ozonovou vrstvu. Při této příležitosti byl vyhlášen Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy, který má každoročně připomínat environmentální a zdravotní význam její ochrany

Tento protokol je pro naši planetu velmi důležitý. Jde totiž o jedinou smlouvu, kterou jsou opravdu vázány všechny státy na světě. Listinu podepsalo 196 států. Jen díky tomuto protokolu se podařilo snížit spotřebu chemických látek, které spadají do redukce protokolem o celých 98%, což je opravdu úžasné číslo.

Montrealský protokol vznikl na základě snahy o ochranu ozonové vrstvy. Ozonová vrstva se nachází ve stratosféře přibližně ve výšce 30 km a chrání nás před nebezpečným UV zářením, které pohlcuje. Pokud tedy dojde k oslabení ozonové vrstvy, na zemský povrch proniká více UV záření, což může u lidí i zvířat způsobovat například poškození zraku nebo rakovinu kůže. Je proto jasné, že bychom se měli snažit ozonovou vrstvu nepoškozovat.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account