101

Tomáš Töpfer se narodil v Praze v roce 1951. Vystudoval konzervatoř v Brně a DAMU v Praze, prošel divadly v Ostravě, Ústí nad Labem a v Šumperku. Od roku 1987 hrál ve vinohradském divadle.

S Eliškou Balzerovou založili v roce 1995 Nadaci Fidlovačka a uvedli do provozu zchátralou budovu divadla v Praze-Nuslích. Töpfer je v Divadle Na Fidlovačce ředitelem, hercem i režisérem.

Největší popularitu mu přinesly role v seriálech: doktor Král z Života na zámku a velitel četnické stanice Arazím v Četnických humoreskách. Objevil se též jako lékař v pokračování Nemocnice na kraji města. Společně s bratrem provozují pražskou hospodu U kalicha. Z prvního manželství má dvě dcery, které žijí v Americe, se svou druhou ženou a dcerou žijí v Praze.

Ve svém divadle Na Fidlovačce, režíroval několik her (Dalskabáty, Fidlovačka, Obchodník s deštěm) a účinkuje v představeních: Horoskop pro Rudolfa II., Šumař na střeše, Blboun a Julie, ty jsi kouzelná!

Za svůj bohatý život se dočkal mnoha ocenění:

    1995 držitel Ceny Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon ve hře Jacobowski a plukovník (Divadlo na Vinohradech).
    2006 držitel Ceny Thálie za roli Tovjeho v Šumaři na střeše (Divadlo Na Fidlovačce).
    V roce 1999 převzal společně s Eliškou Balzerovou z rukou předsedy kolegia Radovana Lukavského zvláštní Cenu Thálie za znovuobnovení Divadla Na Fidlovačce.
    V roce 2010 získal první místo v anketě rozhlasových posluchačů Neviditelný herec za titulní roli v seriálu Jana Vedrala Xaver.
    V roce 2011 byl nominován na Cenu Thálie za roli profesora Higginse v muzikálu My Fair Lady v Divadle Na Fidlovačce.

K jeho dnešním krásným 70. narozeninám mu přeji hodně zdraví a štěstí do dalších let a spoustu dobrých hereckých příležitostí.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account