V letošním roce uplyne již 115 let od založení ptačího parku významným ústeckým obchodníkem, mecenášem, nadšeným ornitologem a ochráncem přírody Heinrichem Lumpem, Dr. h. c. Jednalo se o první přírodní ptačí rezervaci ve střední Evropě zvané Lumpepark, ze které po 2. světové válce postupně vznikla dnešní moderní zoologická zahrada.

Po první světové válce zůstal Lumpepark zachován a za pomoci obětavých pracovníků se podařilo ZOO udržet i po Lumpeho smrti v roce 1936. Po druhé světové válce se zahrada stala majetkem státu a vynikl z ní zookoutek pro místní obyvatele.

Velký rozkvět zoologická zahrada zažila na počátku 70. let, přičemž se rozrostla na 26 hektarů, tedy do podoby, jakou známe dnes. Započaly se stavby nových pavilonů šelem, exotária, byly provedeny stavby výběhů pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

ZOO se také objevilo v hledáčku filmových kamer – v roce 1989 se zde natáčel oblíbený film „Dva lidi v ZOO.“ Hlavním hrdinou ve filmu byl malý Ňuňák, který zde i po natáčení zůstal.

V současné době zahrada chová více jak dvě stě druhů zvířat, z nichž řada je velmi vzácná a dokonce kriticky ohrožená. Mnoho druhů se také podařilo odchovat, což je velkou chloubou zahrady. Pro děti, ale i dospělé návštěvníky je zde možnost využití jízdy elektrickým vláčkem, který pomůže překonat poměrně vysoké stoupání od dolního vchodu do ZOO.

Pro děti je zde vybudováno několik různých dětských hřišť a koutků, cestou je několik stánků s občerstvením a v dolní části ZOO pak i velká samoobslužná restaurace.

Tagy:
5 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Moc pěkná zoo, zatím nenavštívená.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    zoo v Ústí jsme navštívili a moc se nám zde líbilo…těším se, že sem jednou vezmeme Vojtíška ♥

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account