Nejkrásnější svátky v roce se zpravidla nesou ve znamení nejrůznějších zvyklostí a rodinných setkání. Těm vévodí především společné hodování a společné, magické chvíle symbolicky zahajujeme přípitkem. K těm nejtradičnějším už více než šedesát let patří i hořkosladký aperitiv s bohatou chutí – Metropol. Vyzkoušejte ho letos v netradičním podání a připravte si třeba i teplé koktejly, které dodají oslavám ten správný punc.

Přípitky jsou takovým “univerzálním klíčem” ke každému setkání a pravděpodobně neexistuje lepší způsob zahájení oslavy než pozvednutím sklenky a výměnou přání na zdraví. Jejich historie je bohatá a sahá až do starověkého Řecka a Říma, kde se pronášely k uctění bohů. Ve středověké Evropě se pak postupně staly součástí dvorských banketů a slavností, kdy lidé za pomocí přípitků vyjadřovali vzájemný respekt a přátelství. Během renesance dosáhly sofistikovanější podoby a začaly se spojovat s uměním a kulturou. Upevnily si svou pozici nejen mezi šlechtou, ale i měšťany a často byly provázeny poutavými projevy a básněmi. Odtud to byl už malý krůček k tomu, aby se staly pevnou součástí každoročních rodinných sešlostí.

Vánoce a nový rok

Přípitky jednoduše patří k našim tradicím od nepaměti. Ty vánoční mají ale několik benefitů, pro které byste je ze svého svátečního harmonogramu rozhodně neměli vynechat. Jedná se totiž o pomyslný rituál, který pomáhá udržet pouto a vzpomínky s rodinou a přáteli i symbolizuje zdraví a štěstí do budoucnosti. V neposlední řadě podporuje společenskou interakci a komunikaci. Ať už jde o rodinné setkání nebo oslavy s přáteli, při přípitku se můžeme vzájemně blíže poznat a projevit vděčnost za to, co máme!

NÁŠ TIP: Neopomínejte proto tento důležitý moment, a naopak si tímto malým, a přesto velkým gestem připomeňte důležitost rodiny a přátelství. Sklenička hořkosladkého aperitivu Metropol bude pro tradiční přípitek tou pravou volbou, která připomene „staré“ dobré časy a zároveň symbolicky odstartuje ty nové. Vychutnat si ho můžete samotný, ale i v netradičním formě horkých drinků, které dodají vánočnímu klidu a pohodě ten pravý význam. Doporučená maloobchodní cena Metropolu Bianco je 129 Kč, zakoupíte v široké maloobchodní síti.

Vánoční pohlazení

 • 4 cl Metropolu Bianco

 • 1 cl bezinkového sirupu

 • 1 cl Becherovky

 • 4 cl jablečného džusu

 • 4 cl ovocného čaje

 • ozdoba: badyán, sušená limeta

Metropol včetně ostatních ingrediencí jednoduše svaříme.

Novoroční políbení

 • 6 cl Metropolu Bianco

 • 6 cl jablečného džusu

 • 2 cl griotky

 • 1 cl Becherovky

 • skořice, citron

Metropol společně s džusem, griotkou, Becherovkou, skořicí a citrónem také svaříme a podáváme teplé.

Receptury vytvořili barmani z českokrumlovského baru Apotheka.

Zdroj: Metropol

Foto: se souhlasem Metropol

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account