Jestli se dá říci, že s mužem máme nějakou tradici, tak tím je novoroční návštěva Kozákova.

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší. Je opředen pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na celý Český ráj, Horní Pojizeří, Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří i Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 zpřístupněna rozhledna, která návštěvníkům umožňuje nádherný kruhový výhled. Za krásného počasí lze odtud vidět až na čtvrtinu Čech, dalekohledem je možno zahlédnout i nejvyšší budovu v Praze.

Vrchol Kozákova je významnou křižovatkou cest a stezek, směřuje sem deset značených turistických cest, včetně Zlaté stezky Českého ráje. Je také výchozím bodem naučné stezky Kozákov směřující na Drábovnu do Měsíčního údolí a končící u studánky Radostná. Na jižním svahu hory se nachází proslulá studánka Radostná, na severozápadním svahu pak pískovcová kra drábovna. Na severu směrem k Hamštejnu leží jeskyně Babí a Kudrnáčova pec – kamenářské dílny z mladší doby kamenné. Přístup na 744 m vysoký vrchol Kozákova je po červeně značené turistické Riegrově cestě z Bačova.

Na Kozákově jsou také výborné podmínky pro paraglidisty. V nadmořské výšce 744 m n.m. se na vrcholu kopce nacházejí celkem tři startovací plochy (západ, jih a sever). Dvě z nich mají únikový prostor pro případ nepřeletění stromů. V zimním období je za příznivých sněhových nabídek Kozákov také cílem lyžařů. Na severním svahu hory je v provozu lyžařský vlek s výstupní stanicí na dohled od turistické chaty.

Před pár lety byla za chatou KČT vybudována malá geologická expozice z nerostů Kozákovska. Je zde k vidění desítka vzorků nerostů s přehlednými popisky a fotodokumentací, která návštěvníkům ještě více přiblíží tuto oblast.

Zapomenout bychom neměli ani na zdejší vyhlášené naleziště polodrahokamů, které se nachází na jižním svahu hory Kozákov a je majetkem pana Josefa Votrubce. Lom je za mírný poplatek přístupný veřejnosti a kdo bude mít jen trošku štěstí, může se stát nálezcem kozákovského drahokamu. K lomu patří také malé muzeum, kde je vystavena sbírka drahých kamenů pana Votrubce a kde si můžete nechat svůj nalezený drahokam vybrousit.

Již pravěcí lovci je zde sbírali a vyráběli z nich jednoduché nástroje. Ve středověku se kameny ze zdejších nalezišť používaly například při výzdobě chrámů, zejména jaspisy byly vhodné pro mozaikové obrazy. Nejvíce kamenů se nacházelo na jižní a jihovýchodní straně a kromě jaspisů se jednalo převážně o acháty, chalcedony, záhnědy a ametysty. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes. A tak, až nebudete vědět, kam se vydat na výlet, zkuste Kozákov.

Tagy:
5 Komentářů
  1. NelaVávrová 9 měsíců ago

    Taky jsem nebyla. Díky.

  2. KláraOdehnalová 2 roky ago

    Zajímavé, na Kozákově jsem nikdy nebyla.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Na Kozákově jsem nikdy nebyla, ale líbí se mi ten nápad. Takže třeba se tam někdy sejdeme .-)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account