Vila Lídy Baarové, také známá jako Villa Lída, je historická vila nacházející se v Praze, Česká republika. Bylo to bydliště české herečky Lídy Baarové, která byla známá ve 30. a 40. letech 20. století. Vila je známá svou architekturou ve stylu art deco a má historický význam díky spojení s Lídou Baarovou.

Lída Baarová (1914-2000) byla česko-rakouská herečka, která se proslavila ve 30. a 40. letech 20. století. Byla známá svou krásou a hereckým talentem. Baarová se během druhé světové války objevila v mnoha filmech v Československu i nacistickém Německu. Její spojení s nacistickými představiteli, zejména Josephem Goebbelsem, vedlo ke kontroverzi a jejímu konečnému exilu z Československa po válce.

Po válce čelila obvinění z kolaborace s nacisty, což ovlivnilo její kariéru i osobní život. Lída Baarová později žila v Rakousku a Španělsku a o svých zážitcích napsala autobiografii. Její život a kariéra zůstávají předmětem historického zájmu a debat.

 

Zdroj: Wikipedia Commons

Autor a foto: Nela Vávrová

Tagy:
6 Komentářů
 1. Tyjo, tak o Lídě Baarové bych vám tu, holky, toho mohla napsat spousty! 😀

  • Lenka Hudečková 3 týdny ago

   tak povídej, přeháněj 🙂 Je fakt, že o ní se povídají dodnes různé věci 🙂 a drby .-)

   • Mám hrozně ráda prvorepublikové filmy a ještě na základní škole jsem o hercích první republiky hodně četla. Nataša Gollová. Zdena Sulanová. Adina Mandlová. Vlasta Burian. Hugo Haas. Samozřejmě i Lída Baarová a další. Např. její příjmení odkazuje na spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Měla mladší sestru, taktéž herečku, Zorku Janů. Ta byla talentovanější než Lída. Je to vidět ve filmech. Ve snímku Ohnivé léto hrály společně, tudíž si ty výkony člověk může porovnat. Bohužel měla smutný konec. Jednak trpěla psychickými obtížemi, a jednak špatně nesla celou situaci kolem své sestry (to, jak se stýkala s nacisty), a spáchala sebevraždu. V této vile. Jednoho dne byla ve vile ona a její otec. Řekla mu, že se půjde koupat. Vystoupila do patra, zatímco její otec byl dole, myslím, že v kuchyni. V jistou chvíli spatřil, jak něco spadlo. Myslel si, že to byl ručník. Byla to však Zorka. Lída měla sebevědomí, věděla, že je krásná a hodně si na tom zakládala. Říkalo se, že když někam vstoupila, vzbudila rozruch. Muži ji obdivovali. Ženy na ni hleděly se závistí. Nebo tak podobně. Její aféra s Goebbelsem, to je příběh, který se neustále vypráví. Pravděpodobně spolu opravdu měli poměr, jelikož věděla jisté detaily, které mohla zjistit jen díky tomu, že s ním udržovala poměr. Když pobývala v Německu, ještě před válkou, a spustila se s Goebbelsem, jeho manželka si šla stěžovat samotnému Hitlerovi. Ten si Goebbelse předvolal a nařídil mu, aby se s Baarovou rozešel. Z Německa nakonec uprchla zpátky do Čech. Mimochodem, Hitlerovi se taktéž líbila a nabídl jí německé občanství. To však odmítla. Když pak na konci života žila v Salcburku, stala se z ní zahořklá, depresivní, lítostivá žena, obklopená svými fotografiemi, která vzpomínala na dobu dávnou minulou. Ztráta krásy pro ni byla velkou ranou. Božínku, mám pokračovat? 😀

 2. Lenka Hudečková 3 týdny ago

  Zajímavé, díky Neli 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account