Berlín

KaDeWe je se svými sedmi patry největším obchodním domem v kontinentální Evropě. Vyhlášená jsou ovšem jeho oddělení s jídlem a lahůdkami, kde se dá ochutnat přes 1300 druhů sýru a 3400 vín. Obdivovat zde můžete celkem 30 vitrín a stánků s delikatesami, a to včetně vyhlášeného ústřičného baru, který nedávno prošel renovací.
Helmut Newton Foundation funguje jako muzeum a uchovává například díla fotografa Helmuta Newtona a jeho manželky Jane. Pořádá se tu ale nespočet výstav těch nejlepších umělců dnešní doby. Zajímá vás historie budovy? Původně sloužila jako jídelna pruských důstojníků, jenže za 2.světové války byla těžce poškozena. Po její rekonstrukci se zde zabydlelo Muzeum pruského kulturního dědictví a coby muzeum Helmuta Newtona slouží od roku 2004 (bylo založeno několik měsíců před jeho smrtí).

Vídeň

Letní sídlo prince Evžena Savoyského střeží největší sbírku rakouského umění sahajícího od středověku po novověk. Barokní budovy Belvederu přitom obklopuje park se sochami a fontánami, kde se můžete procházet, aniž byste si museli koupit vstup do muzea. V horní části Belvederu pak najdete díla Gustava Klimta (včetně ikonického obrazu Polibek), Egona Schieleho, Oskara Kokoschky či Vincenta Van Gogha. Vstupenka do muzea nestojí majlant, ale místo nadchne i úplné laiky.
Pro pravý Sacher, čokoládový dort, který byl poprvé připraven již v roce 1832 a dodnes se vyrábí dle původní receptury, vyrazte jedině do Café Sacher. Abyste si ale tento typický dezert spolu s vídeňskou kávou mohli autenticky vychutnat, je třeba si předem zarezervovat místo.

Slovensko

Pokud se ve volném (před)svátečním čase plánujete obloukem vyhnout velkoměstu, vydejte se do sousedního Slovenska, konkrétně do jeho malebných vesniček, kde se doslova zastavil čas. Například obec Vlkolínec je zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jakmile vystoupáte po stráni, přivítají vás dřevěné domky s pastelovou fasádou a šindelovými střechami. Jsou dodnes obývané, přičemž zde nenarazíte na žádnou moderní architekturu. Za návštěvu stojí i Čičmany u Žiliny. Místní dřevěnice zdobené geometrickými ornamenty malovanými bílou barvou jsou přes 200 let staré. I tato unikátnost figuruje na seznamu UNESCA. V zimě je v blízkém okolí možnost lyžování.
Tagy:
3 Komentářů
  1. Cestování mě vždy ohromně bavilo a baví, ráda poznávám neznámá místa a klidně jen v naší zemičce.

  2. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Ráda navštěvuji hrady, zámky a památky nejraději, tam kde se domluvím.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    cizina mě již neláká 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account