“Pomlázka” je česko-slovenská velikonoční tradice. Je to ozdobný bič vyrobený ze spletených vrbových proutků nebo větví, často zdobený stuhami nebo malovanými vejci. Na Velikonoční pondělí chlapci a muži tradičně navštěvují příbytky svých příbuzných, kamarádek a sousedek a zlehka šlehá ženám pomlázkou na nohou. Říká se, že to ženám přináší zdraví, krásu a plodnost a také zahání zlé duchy a smůlu.

Ženy na oplátku dávají mužům malovaná vajíčka, cukroví nebo jiné drobné dárky a pokropí je vodou, o které se také věří, že přináší zdraví a vitalitu. Tradice pomlázky je stále praktikována na mnoha venkovských oblastech České republiky a Slovenska, i když ve městech a u mladších generací je stále méně běžná.

Tagy:
3 Komentářů
 1. Když byly děti malé a sami chodily po pomlázce, tak se doma tradice dodržovala…Poslední roky schystám vždy balíčky s pomlázkou pro vnoučata a s nimi se vidíme, jak to zrovna časově vyjde. Dnešek jsme strávili cestováním a pěkným výletem, o dost lepší, než sedět doma a čekat na nějaké cizí koledníky.

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  na pomlázku si doma už X let nehrajeme…, jako já ani manžel to nemá rád. Letos je náš vnouček s rodiči na Sardinii, ale příští rok už mě “pomlázka” asi nemine 🙂

  • Author
   NelaVávrová 1 rokem ago

   Já to také nesnáším :-D, ale přítel pochází z vesnice, kde je to tradice, plete rovnou právě malému synovci a učí ho to…. Tu Sardinii jim závidím 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account