Společnost METAXA otevírá novou kapitolu svého příběhu, jejímž ústředním motivem bude udržitelnost. Milníkem, který ji započíná, je uvedení Private Reserve METAXA Orama a představení šestého Metaxa Mastera. Konstantinos Kalpaxidis střídá ve funkci Constantina Raptise a stává se tak tím, kdo bude nadále střežit tajemství dokonalé chuti nápoje METAXA. 

Private Reserve METAXA Orama byla představena při příležitosti oslav nástupu nové osobnosti s titulem Metaxa Master, což nastává jen jednou za generaci. METAXA současně oslavuje novou vizi udržitelnosti společnosti. Po prvé v 135leté historii společnosti spolupracují dva lidé s titulem Metaxa Master – současný i budoucí – aby se společně podepsali pod nový produkt. Nová verze Private Reserve ztělesňuje výjimečnou a bohatou chuť řeckého nápoje METAXA. Jedinečnost řemeslného zpracování zároveň prohlubuje závazek společnosti k udržitelnosti. Začíná se psát příběh o slibné budoucnosti.

Zachování odkazu

METAXA Private Reserve je první originální dílo, které vytvořil pátý Metaxa Master Constantin Raptis v roce 1992. Symbolicky se tak stane výchozím bodem pro Konstantina Kalpaxidise, který jako šestý Metaxa Master bude střežit a rozvíjet dědictví této značky.

Jednou ročně v jediné šarži se směsmi, které dosáhly dokonalý vrchol výraznosti chutí, se na trh uvádí nová Private Reserve a to už po tři desetiletí.

METAXA Private Reserve je sofistikovaným vyjádřením osobitého stylu naší společnosti. Vzniká spojením muškátových vín ze Samosu s jemnými vyzrálými vinnými destiláty a středomořskými bylinkami. Delší doba společného zrání všech ingrediencí ve velkých dubových sudech dává vyniknout jemnosti a aromatické intenzitě tohoto výjimečného nápoje,“ říká Costas Raptis.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Stejně jako Costas Raptis a všichni s titulem Metaxa Master před ním, i Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis v sobě spojuje zkušenosti vinaře, lihovarníka a sklepmistra. Kostis je také agronomem a získal vzdělání v oblasti pěstování révy. Přináší tak další zručnost, úzce spolupracuje s pěstiteli révy, podporuje je a radí jim při zavádění udržitelných postupů.

Mým úkolem je pokračovat v budování Costasova odkazu a zachovat řemeslnou kvalitu a konzistenci jedinečného produktu METAXA pro další generace. V důsledku klimatických změn je to však stále náročnější. Proto je mou ambicí vyrábět produkty značky METAXA udržitelnějším způsobem,“ vysvětluje Konstantinos Kalpaxidis.

Předáním pochodně tak oba pánové z pozice Metaxa Master vytvářejí most mezi dědictvím, řemeslnou zručností, inovacemi a udržitelností.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Zachování přírodního dědictví ostrova Samos

Svěží ostrov Samos ležící v Egejském moři je úzce spojen se srdcem společnosti a zásadní pro tvorbu destilátů. Právě na jeho horských vinicích se pěstují sladké a aromatické muškátové odrůdy. Samos, oáza nedotčené přírody a biologické rozmanitosti, je ideální pro pěstování vysoce kvalitních hroznů.

V zájmu zachování tohoto cenného terroir spolu s biodiverzitou ostrova zavedla společnost METAXA řadu iniciativ na podporu místních pěstitelů révy při přechodu od konvenčních k udržitelným zemědělským postupům. Podpora zdravější půdy a bohatší biologické rozmanitosti je totiž pro vinice zásadní nejen dnes, ale i do budoucnosti. Cílem společnosti METAXA je, aby do roku 2027 byly všechny hroznové odrůdy Muškát, které z ostrova získává, certifikovány jako udržitelné.

V čele této iniciativy stojí spolek „METAXA Orama Collective“, skupina pěstitelů révy pojmenovaná podle řeckého slova Orama, které znamená vize. Společnost METAXA poskytuje spolku pěstitelů révy poradenství ohledně přechodu na agroekologické postupy. V čele tohoto projektu stojí vlastní vinice společnosti METAXA LIKNON nacházející se na ostrově Samos, která do konce tohoto roku získá certifikaci ekologická vinice. Vzhledem k hornatému charakteru ostrova Samos se pěstování provádí výhradně ručně, což vyžaduje více času a úsilí. Společnost nabízí vyšší ceny za hrozny vypěstované spolkem vinařů a dodatečnou kompenzaci těm, kteří pěstují ekologicky. V konečném důsledku je cílem sjednotit spolek v silnější komunitu, která bude připravena na budoucnost.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: Vladimír Šigut, se souhlasem METAXA

Private Reserve METAXA Orama

Nová Private Reserve Orama je první z řady METAXA, která obsahuje vína z udržitelně pěstovaných hroznů odrůdy Muškát z ostrova Samos.

Tento nový produkt je ukázkou společného řemeslného umění a touhy nabízet udržitelnější produkt.

Závazek společnosti METAXA k udržitelnosti byl také zohledněn při výrobě obalu. Tentokrát byla láhev Private Reserve upravena tak, aby byla lehčí, a dárková krabička kompaktnější, čímž se oproti předchozímu balení snížily emise CO2 o 104 %.

Dokonalý odraz ambicí společnosti METAXA

Private Reserve METAXA Orama se zaměřuje na milovníky a znalce prémiových tmavých lihovin. Cílem je dále posílit pozici společnosti v segmentu nejvyšší kvality, protože celosvětové trendy prémiovosti stoupají.

Foto: Vladimír Šigut, se souhlasem METAXA
Konstantinos Kalpaxidis a Huity Konstantinidou; foto: Vladimír Šigut, se souhlasem METAXA

Private Reserve METAXA Orama si můžete vychutnat po večeři. Její chuť je výrazně ovocná, vyzrálá a dokonalá, přičemž se v ní obratně snoubí elegantní vinné destiláty, sladké aromatické muškátové víno a středomořské bylinky. Jantarová barva ztělesňuje teplo a bohatství Řecka.

Chuťový profil Private Reserve METAXA Orama

Obsah alkoholu činí 40°, voní po sušených meruňkách a švestkách, medu a černých hrozinkách. V chuti cítíte černé hrozinky, karamel a směs paprik a vše doznívá ve velmi dlouhé a uspokojivé chuti sušeného ovoce a sladkého koření.

K dostání je na www.drinkito.cz za doporučenou cenu 1 799 Kč.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Společnost The House of Metaxa pracuje na výrobě jedinečného jantarového destilátu již od roku 1888. METAXA se zrodila v Řecku a vznikla fascinujícím spojením muškátového vína z ostrova Samos v Egejském moři, jemných vyzrálých vinných destilátů a aromatických středomořských bylinek. Přináší jedinečný smyslový degustační zážitek s ovocnou a sladkou, ale intenzivní chutí. METAXA není ani koňak, ani brandy; vymyká se konvencím a představuje samostatnou kategorii, která zve k „ochutnání neočekávaného“. V roce 2000 se společnost METAXA stala hrdou součástí společnosti Rémy Cointreau. Dnes je METAXA jednou z nejznámějších řeckých lihovin na světě. Je „hroznovou brandy“ č. 1 v Evropě (IWSR 2022) a vyváží se do více než 40 zemí světa. Více informací naleznete na stránkách metaxa.com.

Tajemství střežené po generace

Constantinos (Costas) Raptis, pátý Metaxa Master, je pověřený střežením tajemství chuti a vyniká v umění výběru, zrání a míchání. Costas nastoupil do společnosti před 38 lety a stojí za řadou produktů včetně všech prémiových a superprémiových: METAXA 12 Stars, METAXA Private Reserve, METAXA Angels’ Treasure a tři edice METAXA AEN z let 2008, 2018 a 2021.

Pomyslné žezlo nyní přebírá šestý Metaxa Master Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis, který do společnosti Metaxa nastoupil v roce 2016, poté co získal cenné zkušenosti ve vinařstvích po celé Evropě. V rámci své funkce Metaxa Master usiluje Kostis o to, aby společnost METAXA podporovala udržitelné přeměny vinic na ostrově Samos. V roce 2022 se podepsal pod své první originální dílo METAXA 5 Stars Greek Orange.

Zdroj: METAXA

Foto: Vladimír Šigut (se souhlasem METAXA) a se souhlasem Ženy s.r.o.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account