Asi kilometr na západ od Rovenska pod Troskami, u obce Borek pod Troskami v těsné blízkosti CHKO Český ráj se nachází pozoruhodné skalní město Borecké skály. Název skalnímu městu dala výšina Bor, s nadmořskou výškou 360 metrů nad mořem, kolem které se skalní město rozprostírá.

Celková rozloha skalního města není oproti jiným v Českém ráji příliš velká a čítá 29,3 hektarů. Skalní město je tvořeno křídovými kvádrovými pískovci, které zde vytváří plošinu s odkrytými, postupem času vymílanými a členitými okraji. Kromě zajímavých, zvětráním vzniklých skalních objektů, tu lze pozorovat jak postupným vymýváním a erozí vznikala okolní velká skalní města Českého ráje.

V roce 1985 byly skály vyhlášeny chráněným územím hlavně za účelem ochrany skal s porostem reliktního boru – asi 120 let starého. Ve skalách je zakázáno lezení. Lze zde nalézt i nachází několik menších jeskyní, která byly v minulosti osídleny.

Mezi zdejší zajímavosti patří například skalní útvar Želva či nedaleká Vyhlídka Svatopluka Čecha. Tato lokalita má hodně co nabídnout a na rozdíl od jiných skalních měst Českého ráje tu zatím pořád tolik návštěvníků člověk nepotká.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Krása, kterou jsme zatím nenavštívili 🙁

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    Paráda, to mi připomnělo podobné útvary na Kokořínsku 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account