Září v plném proudu: Jak efektivně pracovat se stresem a negativními emocemi
Hlavou vám víří seznam úkolů. Děti, práce, domácnost. V létě v práci chcípl pes a teď se všichni zbláznili. Pitomá škola, říkáte si, když si vaše malá zkouší už páté bačkůrky a natahuje, že nemají ty růžové. V myšlenkách kombinujete rozvrh dětí, řešíte platby za kroužky, hudebku, plánujete odvoz na tréninky. To se jako mám rozkrájet? Copak se tohle všechno dá stihnout?
Přetlak v hlavě nepůsobí vaše myšlenky, ale emoční reakce na ně
Nejsou to vaše myšlenky, které způsobují tlak v hlavě, ale vaše emoce, kterými na myšlenky reagujete. Obvykle to končívá v bludném kruhu – jedna myšlenka, nepříjemná emoce, další myšlenka, ještě horší emoce a za chvíli už to s vámi mává.
Překotné myšlení a negativní emoční spirála stojí za nejednou bolavou hlavou (a nepříjemnou náladou). Navíc, takové pocity je někdy těžké vysvětlit ostatním tak, aby je pochopili a přijali vás tak, jak zrovna jste.
Převažujícími emocemi a stavy bytí tohoto období jsou:
Strach – Bojíte se, jestli všechno stihnete. Jestli vám něco neuteklo a na něco jste nezapomněla.
Vztek – uvnitř vás se možná ozývá “Proč je toho tolik!, Proč jsem na to sama!”. Čím větší tlak, tím větší vztek.
Frustrace – Ta přijde, když nemáte možnost svůj vztek vyjádřit, když ho potlačujete a ukrýváte v sobě.
Pocit viny – když už je toho moc a vy jste nepříjemná na partnera nebo na děti a pak si to vyčítáte.
Se všemi těmito stavy se dá jednoduchým způsobem pracovat – pochopit, na co vás upozorňují, přijmout je.
A je třeba si také uvědomit, že podobné stavy mohou prožívat vaše děti anebo váš partner. Ono to totiž v září tak nějak lítá ve vzduchu a týká se to nás všech.
Co s tím?
1/ Naučte se restart mysli.
Je to jednoduchá technika, kterou se můžete naučit na workshopu “Buď pohodová máma”. Spočívá v kombinaci specifických očních pohybů a vědomého, klidného dýchání.
Očními pohyby stimulujete mozek a “přetnete” bludné, zacyklené myšlení. Dýchání vás osvěží a uklidní a přinese nové, pozitivnější myšlenky a uklidní emoce. A když budete klidná vy, uklidní se i vaše okolí.
2/ Pracujte se svými emocemi.
Emoční hygienu nás sice nikdo neučil, ale pro náš zdravý život je stejně důležitá jako třeba čištění zubů. Emoční šablony, tedy ustálené emoční reakce na určité situace, máme všichni zakódované hluboko v sobě a často si je ani neuvědomujeme.
Navíc, emoce, které vytěsňujeme, mají tendenci “přebírat” ostatní členové rodiny, nejčastěji děti. Jsou pak zrcadlem toho, co se děje uvnitř nás samotných.
Pro nás je to nepříjemné, protože nechápeme, kde se to v nich vzalo. A pro ně taky, nosí totiž něco, co není jejich a zbytečně je to zatěžuje.
Základy práce s emocemi se taky můžete naučit na workshopech pro pohodové mámy.
3/ Komunikujte s druhými.
Tam, kde není autenticky komunikováno co se děje, stoupá napětí a tlak. Druzí do vás nevidí a neví, co se s vámi děje, možná to tuší nebo nějak vycítí. Jsou pak zmatení nebo se sami začnou cítit provinile nebo frustrovaně, aniž by věděli, odkud to pochází.
Není nic horšího, než se navzájem vyhýbat v domácnosti, kde je tak husto, že by se vzduch dal krájet. Komunikace napětí uvolňuje a dává možnost objevit nové cesty a řešení.
Potřebujete podporu na váš zářijový maraton?
Přijďte se k nám nabít…
KDE?
ŽENY sro, Karlínské nám. 6, Praha 8
Zdroj foto: Pixabay.com