64

Protože. Prostě P R O T O. Nebo možná pro slepičí kvoč? Jak byste se cítila vy, kdybyste se na tuto otázku zeptala odborníka psychologa a on by vám takto odpověděl? Tak přesně se cítí vaše dítě, pokud vám dojde trpělivost. Ale to nesmí. Proč?
Je to vlastně logické. Dítě začíná mluvit a poznávat věci kolem sebe. Když se začnete učit německy a pojedete na kurz do Německa, rozhodně si hned v kavárně povídat nebudete. Budete se ptát: Jak se to řekne v německy? Takže důvod otázky typu „CO TO JE?“ je nám zřejmý. Na otázku CO TO JE odpovídejte pouze jednoduše. Kniha. Dům. Nebojte, nebude to dlouho trvat a ocitnete se pod palbou PROČ.
Ale proč to PROČ?
Dítě sleduje víc a víc a chce se také více dozvědět. To je jen dobře. Věci umí pojmenovat. Ale proč se tak jmenují a proč tak fungují? Proč v němčině skládají slova a říkají Kinderschocololade a neřeknou prostě jako my čololáda pro děti?
Máte 2 typy odpovědí:

Prostě proto. Tak to je.
Protože němčina má jinou gramatiku než náš rodný jazyk. Slova skládá. Je to pro ně tak přirozené jako pro nás slovo autoškola. A když nevíte odpověď , najděte ji. Strýček Google je velkým rádcem 🙂

Sama si vyberte, co za odpověď je pro vás příjemnější, informativnější a hlavně úctyhodnější. Musím to zopakovat: ÚCTYHODNĚJŠÍ! Všechny jsme zažily tu úmornost, kdy samy jsme jednou naše roztomilé děťátko obdivovaly, jindy bylo vtipné, ale někdy to proč bylo k zešílení. Ruku na srdce, kdo nikdy neřekl pro slepičí kvoč nebo si to aspoň nemyslel.
Není proč jako PROČ
JEDNODUCHÉ PROČ Proč se oblékáme? Proč nepřijede babička? Tyto otázky vám ukazují, že vaše dítě se vyvíjí. Před rokem by ho takové otázky nenapadly. Vše je v naprostém pořádku. Rada – odpovídejte jednoduše.
VĚDOMOSTNÍ PROČ Proč sněží? Proč žárovka svítí? U těchto otázek se často zamyslíte a zapotíte. Ale nedělejte přednášky. Protože v zimě chceme sáňkovat. Protože potřebujeme vidět, i když už nesvítí sluníčko. A proč? Protože bychom neviděly a tak bychom si nemohly číst pohádky. A proč? Protože musíme vidět na písmenka. Rada – Neunikejte odpovědi. Přiznejte, pokud nevíte a hledejte řešení. Zeptám se táty. Podíváme se do počítače.
VYPOČÍTAVÉ PROČ slouží dítěti na udržení pozornosti. Často vědomostní PROČ  přechází do vypočítavého proč. Dítě to nemyslí zle. Baví ho si s vámi povídat. Rada – Nezavírejte mu pusu slovy: už dost, prostě proto. Trénujte vaši pozornost vůči dítěti.
Vyjděte dítěti vstříc. Pokud vycítíte, že „debata nikam nevede“, jak se lidově říká, zeptejte se naopak vy sama dítěte. Je moc fajn, že tě zajímá, proč sněží. Mám ti vyprávět o tom, co všechno se dá v zimě se sněhem dělat?
NELOGICKÉ PROČ Proč jsou vajíčka? Co se asi dozvíte, když se zpětně zeptáte, co tím myslíš? Věříte tomu, že se vás dítě bude ptát, zda byla dřív slepice nebo vejce? Ne. Dítě se prostě zajímá. Pomozte mu vy sama. Sice nevím přesně, co chceš vědět, ale víš co, budeme si povídat o vajíčkách. Zahájíte tak všeobecný rozhovor. Víš vůbec, kdo snáší vajíčka? Víš, že je také můžeme uvařit a papat?
 Proč musíte odpovídat nejvíc vy? Protože jste máma. Laskavá, milá a trpělivá.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account