Ženy, jaký je váš názor na mateřství v pozdním věku?
Mateřská v pozdním věku je v posledních letech trendem u spoustu žen. Hlavně u těch slavných.  Mateřství odkládají většinou kvůli kariéře. Pátrala jsem po tom, kdy je vhodná doba pro porod prvního dítěte. Podle sociologů je nejlepší doba okolo třiceti pěti let věku ženy.  Tehdy  je připravena dítě materiálně zaopatřit, je připravená psychicky, i kariérně. Je to životní styl moderní doby? A co rizika, která těhotenství v pozdním věku přináší? U starších matek jsou pravděpodobnější vícečetná i mimoděložní těhotenství. Děti se mohou rodit předčasně i s nízkou porodní váhou. V mém okolí se vyskytují dvě takové ženy, každá s ročním dítětem. Jedné je čtyřicet a druhé padesát let a já se ptám.. Dokáží tyto ženy uspokojit své dítě po materiální, emocionální a zdravotní stránce?
Ta první… Říkejme ji Karin. Je jí zhruba čtyřicet let, má ročního syna. Žije s mužem, jejich synem a jejími rodiči v 2+1, ve společné domácnosti. Jak to u nich funguje? Od rána zaopatřuje dítě Karinina matka, to znamená, že k němu vstává. Obstarává nákupy, chodí s malým na procházky. Pere, žehlí… Takže v hlavní roli babička. Ta Karin se ale má… 🙂  Po emocionální stránce je K. v pohodě. Najdou se situace, kdy je přecitlivělá až úzkostlivá, ale jinak vyrovnaná. Když ji potkám, srší optimismem. O dítě je po zdravotní stránce perfektně postaráno. Po materilání stránce zatím taky, když se jim sejde doma tolik příjmů.  
Je ale v pořádku, aby ve svých čtyřiceti letech nechávala skoro všechny povinnosti na své matce? Já bych se sama za sebe styděla. Bydlení ve společné domácnosti s rodiči také není zrovna ideální.
Potom tu máme Helenu. Je jí padesát let a je na rodičovské dovolené s roční dcerou. Z dřívějška má už dvě dospělé děti. Byla dříve babičkou než matkou svého třetího dítěte. Dceru má s o deset let mladším přítelem, převážně je na výchovu sama, protože přítel se rád baví a věčně není doma. Stojí to za to, počít těsně před padesátkou dítě? Když jeden z důvodů může být udržení si partnera… Po materiální stránce je dítě určitě zajištěné. Po zdravotní taky. Horší je to po té emocionální. Věčně tu hraje hlavní roli nervozita, hádky a křik.
Jde si užít mateřství v padesáti? V Helenině věku klobouk dolů. S vyšším věkem klesá šance otěhotnět, v jejím případě se jedná o vzácnost. Zázrakem je, že ženy tohoto věku donosí mimčo zdravé. Dítě mámu po narození ještě dlouhou dobu potřebuje a já bych měla strach, že se nedožiju důležitých událostí v jeho životě.
Tyto ženy si vybraly svou životní cestu samy. To tempo, které zvládají dvacetiletí a třicetiletí, vnímají starší ženy jinak. Možná to tak není, však mi to můžete vyvrátit. Ale v padesáti budu chtít mít od mateřských záležitostí klid, řešit jiné zásadní životní situace a budu se těšit být babičkou. Ruku na srdce a je to tak. Jsem ráda, že mi ještě není třicet a jeden porod mám za sebou.
A co vy ženy, co pro vás otázka „Mateřství v pozdním věku?!“ znamená? Výzvu nebo možné riziko?
 
Made by Keyla

1 Komentář
  1. NelaVávrová 1 měsíc ago

    Jsem zena tehotna v pozdnim veku 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account