„Budeš se mnou napořád?“ Tuhle otázku jsem před pár týdny položila své partnerce. Dnes plánujeme “oslavu lásky”. Obligátní “vezmeš si mě” a “svatba” se totiž nehodí, říká stát. A jaký názor měl na vaše partnery?

Tohle je osobní. Zároveň, kdo mě zná, ví, že vlastně miluji, když mě někdo o něčem přesvědčí a vyvrátí tu “mou pravdu”. Nepere se ve mně ego, ale oceňuji rozšíření obzoru. Žádný z argumentů mě ale zatím nepřesvědčil. A tak sedím na poradě s týmem. Připíjím si sklenkou vína s přáteli. Hraji volejbalový turnaj. Slavím s rodinou narozeniny. Při všech těch příležitostech jsem méně než ostatní. A ne, nemám problém se sebedůvěrou – říká to stát.

Rodina je základ státu

Jsme na kolech v Novém Městě pod Smrkem, lehce po půlnoci jdeme spát. Alespoň si to myslíme. “Ty z*****syne!” “Ty z***e!”, řve na svého cca 10letého syna opilý chlap a pohlavkováním ho vede do chatky. Kluk pláče a chce k mamince. Není potřeba více detailů, policie přijela rychle a domluvou vyřešila rušení nočního klidu. Naprosto vzorová česká RODINA.

Děti má vychovávat muž a žena. Vzpomínám na chlapa z kempu, všechny matky samoživitelky i táty samoživitele, všechny ty případy domácího násilí a fakt, že každé druhé manželství tu končí rozvodem.

Je to ohrožení rodiny. Znáte někoho, kdo je svému partnerovi nevěrný? Někoho, kdo neumí hospodařit s penězi? Někoho, kdo volí pohlavky či nadávky namísto lásky? Co si budeme povídat, na každou rodinu číhá spoustu nástrah.

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Manželství vs. registrované partnerství aneb najdi 7 rozdílů

Pominu pro někoho slovíčkaření typu, že registrované partnerství je administrativní úkon (třeba jako registrace vozidla) a manželství základní stavební kámen rodinného práva, a přejdu k čistě praktickým věcem.

  1. Registrace probíhá na 14 určených úřadech a ani u ní nejsou svědci.
  2. Manželé si navzájem mohou osvojit děti partnera nebo osvojit dítě z ústavu, registrovaní ne.
  3. Ač se plnohodnotně starají oba dospělí, z právního hlediska je ten „nerodič“ cizím člověkem.
  4. V případě rozvodu manželů je podmínkou úprava vztahů k dětem a vzniká nárok na výživné, při rozpadu registrovaného partnerství je dítě v právním vakuu, takže nemusí dostat žádné výživné a může ze dne na den ztratit kontakt se svým faktickým rodičem („nerodičem“).
  5. Znáte případ, kdy jeden z partnerů zemře? Registrovaní partneři nemají nárok na vdovský/vdovecký důchod, stejně tak děti (v případě úmrtí faktického rodiče) nedostanou sirotčí.
  6. Při uzavření sňatku si snoubenci určují, jaké společné příjemní budou používat a mají na svatbu 2 dny pracovního volna. Partneři musí dodatečně žádat po registraci o změnu příjmení a volno nemají.
  7. Automaticky vzniká společné jmění manželů, registrovaní partneři jsou podíloví vlastníci a není žádná úprava vypořádání majetku v případě rozpadu vztahu či úmrtí jednoho z partnerů.

Tím to nekončí, rozdílů mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je více než 100.

Je jiné pojmenování řešením?

Chápu argument, že manželství je historicky vztah mezi mužem a ženou, takže by bylo řešením jiné pojmenování. Když to ale nazveme jinak, za hranicemi České republiky se objeví bariéry. Víte, ráda cestuji po Francii, Španělsku i Islandu. Jsou to krásné země a jen tak mimochodem, jako základ manželství vnímají lásku, vzájemný respekt a podporu v nemoci i ve zdraví. Ne to, jestli u oltáře stojí dvě ženy v šatech (ano, budeme mít obě šaty).

Rozumím také obavě mého kamaráda, který mi nedávno řekl: “Manželství ok, ale nejsem přesvědčený o tom, že mají vychovávat děti. Ne kvůli dospělým, ale kvůli dětem. Jsou na sebe zlí a akorát to odnesou u spolužáků.“ Máme v tomto případě dvě možnosti. Dělat, že se to neděje, že děti v gay či lesbických rodinách nevyrůstají a ponechat obavy, nebo přijmout, že už teď duhové rodiny existují, děti v nich šťastně žijí a edukovat, otevřeně komunikovat a pracovat s přijetím (u dětí i dospělých).

Děkuji všem, kteří o tomto tématu otevřeně diskutují, naslouchají i odpovídají na otázky. A pokud vás na manželství stejnopohlavních párů něco děsí, dejte vědět co, třeba mi rozšíříte obzory.

Foto: se souhlasem Michaely Dvořákové

Foto: unsplash.com a se souhlasem Michaely Dvořákové

Zdroj: jsmefer.cz

Tagy:
3 Komentářů
  1. NelaVávrová 6 měsíců ago

    Jste odvážná. Mám v podobne situaci kamarádku a moc jí fandím.

  2. INOMA 2 roky ago

    Strašně ráda bych Vás podpořila slovy, ale věřím, že máte velkou sílu a má slova nepotřebujete. 😉 Váš článek je velmi empatický, odvážný a ze srdce. Děkuji Vám za něj. Po přečtení je svět tak trochu hezčí 🙂

    • Author

      Slova podpory nejsou nikdy zbytečná, a tak děkuji 😉 Jsem ráda, že článek tak vnímáte. Musím uznat, že jsem ho několikrát upravila, zvažovala, jestli publikovat a nakonec s lehkou obavou stiskla “enter”. A tak na dálku přiťukávám na hezčí svět 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account