187

Milé ženy! Na začátek bych vás chtěla seznámit s osobou, na které jsem moje tipy několikrát vyzkoušela. Mému synovi je 5 let a 9 měsíců a už od svých 3 let mne překvapuje svými kouzly na notebooku a další elektronice. Bohužel přiznávám, že se tyto “hračky – nehračky” velmi pěkně dají užít, když je potřeba to naše kvítko zabavit. Nicméně vždy je třeba mít v záloze něco, co lze provozovat i bez elektřiny. Vyzkoušejte alespoň jeden z mých 5 tipů a nezapomeňte dát vědět, jak byly spokojené vaše děti.
 
1. Malování do “písku”
O této technice jsem před dvěma lety psala na jiném webu pro maminky s dětmi. Pokud byste si ho náhodou vygúglovali, můžete najít i velmi dobré ohlasy na tento jednoduchý a levný tip. 
Co budete potřebovat:
krupici (nebo hrubou mouku, pro celiaky doporučuji mák) a tác nebo pekáč s vyšší hranou
Na tác nebo pekáč vysypte zvolený materiál. Mělo by Vám stačit cca 100 – 200 gramů dle velikosti plochy. Není třeba příliš vysoká vrstva. Materiál lze po ploše rozmístit (rozklepat).
A zábava je nachystaná. Teď už jen stačí prst a zábava začíná. Dítko může malovat, co ho napadne, a rozklepáním může obrazec kdykoli “smazat” a pokračovat v tvoření. Tuto hru lze obzvláštnit i pomocí kelímku od jogurtu, pomocí kterého lze dělat do “písku” kolečka. Kreslit jde i vařečkou nebo jinými pomůckami.
Fantazii se meze nekladou a tato zábava dětem většinou vydrží minimálně na 20 minut. Navíc touto technikou dítka trénují grafomotoriku a cit. A to se vyplatí za tu trochu nepořádku na stole nebo zemi, kam se tu a tam vysype část mouky nebo máku. Co myslíte vy?
 
2. Korále pro maminku
Co budete potřebovat: 
těstoviny (tvary, které mají v sobě otvory), provázek
Využijte toho, že děti mají maminky rády a požádejte je, aby Vám připravily náhrdelník. Dejte jim k dispozici těstoviny s otvory, provázek, který se moc netřepí a nechte se překvapit, jaký náhrdelník pro vás nachystají.
Při tvoření opět děti vylepšují jemnou motoriku.
 
3. Jednohubky
Co budete potřebovat:
měkké druhy ovode, piškoty, napichovátka nebo rohlík, pomazánku nebo změklé máslo, kousky zeleniny, sýra, salámu,… (ideálně suroviny, které má dítko rádo)
Chcete-li dítko zabavit a zároveň ho ožitečně využít, zkuste mu dát prostor a nechat ho vytvořit jednohubky. Většina dětí jednohubky minuje. Ukžte jim, jak pomocí mazacího nože mohou rozkrájet banán nebo jiné měkčí ovoce. A jak ho mohou spojit pomocí párátka, špejle nebo napichovátka v nějaký zajímavý tvar společně s piškoty. Na závěr je pak můžete společně ozdobit ještě čokoládou.
Pokud vám více vyhovuje slaná varianta, pak dejte dítku k dispozici nakrájený rohlík na kolečka s nějakou pomazánkou nebo změklým máslem, a nechte ho tvořit v podobném duchu. Máte-li malá vykrajovátka, jistě děti potěšíte tím, že si budou moci vykrojit pěkný tvyr z plátkového sýra nebo měkčího salámu.
Věřím, že i tato aktivita, kde dítěti dovolíte tvořit dle jeho fantazie, zabaví.
Na závěr můžete společně jednohubky společně sníst. (A pak že se nedá spojit příjemné s užitečným:-))
 
4. Vyšívání
Ačkoli by se mohlo zdát, že vyšívání je ryze dámská záležitost, chtěla bych vám doporučit tuto aktivitu i pro chlapce. Inspiraci k této aktivitě mám z Léčebny zrakových vad, kde jsme vyšívání do papíru měli jako jednu z aktivit, která nám pomáhala léčit oči. Nicméně rozhodně dětem pomůže i při rozvoji jemné motoriky,
Co budete potřebovat:
tužší papír, ideálně dvě jehly (s menším a větším průměrem), vyšívací bavlnky, obyčejná tužka, případně navlíkáček
Velikost motivu záleží na věku dítěte. Nejlépe se ale pracuje s papírem velikosti A5. Na čtvrtku si obyčejnou tužkou nakreslete motiv, které bude dítě vyšívat. Doporučuji např. kytičku, různá zvířátka nebo třeba svíčku, list nebo stromeček. Motiv můžete ladit i dle ročního období. fantazii se meze nekladou.
Do obrysů obrázku je pak třeba udělat otvory. Ideální je použít jehlu nebo špendlík s větším průměrem než bude mít jehla, se kterou se bude vyšívat. Otvory udělejte cca 0,5 – 1 centimetr od sebe, případně dle členitosti obrysu. Menší vzdálenost nedoporučuji, zvětšila by se šance roztrhnutí.
Dle věku dítěte pomozte s navlečením vyšívací bavlnky a uzlíkem. Ukažte dítku jako dělat jednoduchý steh, pomocí kterého udělají obrys obrazce. Výsledný obrázek mohou dle zájmu děti i vybarvit.
Větší děti nemusí vyšívat jen obrysy. Mohou vyšívat dle své fantazie tak, že spojují připravené otvory tak, že z jedné dírky protahují bavlnku do několika směrů. Mohou tak vytvořit zajímavé nítěné grafiky. 
Výsledné práce můžete použít jako přání nebo záložku. 
 
5. Společná oddychová činnost
K této činnosti mne inspiroval syn. Sice vám neumožní věnovat se psaní emailu nebo praní prádla, ale na závěr, po všech činnostech si u ní můžete společně s dětmi odpočinout a nabrat sílu.
Tentokráte nebudete potřebovat nic speciálního. Bude vám stačit prostor, kde se cítíte příjemně – může to být postel nebo koberec v příjemně vyhřáté místnosti.
Pokud jste někdy masírovala miminko, jistě vám tato činnost nebude cizí. Společně se totiž namasírujete. Dětem dělá dobře, když jim jemně namasírujte chodidla, a pohladíte je po zádech. Chodidla masírujte vždy bez ponožek, je to příjemnější. Záda můžete dítěti namasírovat i přes oblečení.
Pokud dítko chce (rozhodně ho nenuťte k činnosti násilím), může vám taky namasírovat chodidla i záda. Děti většinou “masírují” tak, že dané místo hladí. V každém případě je tento kontakt velmi příjemný pro obě strany.
Pokud je to pro vás příjemné, můžete třeba použít i levandulový olej na zklidnění. 
 
Milé maminky, tatínkové, baičky, tetičky… Doufám, že alespoň jeden tip vám umožní zabavit vaše dítě nějakou dosud nepoznanou aktivitou. Úspěch většinou spočívá v tom, že dítě k činnosti nenutíme, a tak pokud se náhodou tipy neujmou, přeju trpělivost při hledání jiných, vhodnějších aktivit.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account