184

Vše důležité o dudlíku!
Nedávno jsme s manželem zauvažovali nad tím, zda dudlíky existovaly v již  dávné době a jak vlastně mohly vypadat? Napadlo nás, že buď se lidé přizpůsobili době a dávali dětem šidítka různého druhu nebo mohl být dudel vyroben ze dřeva, potáhnutý střívkem…???     

Kde je pravda?
Předchůdci dudlíku: Sací hrnky z Egypta 2500 let př.n.l..Ve starověku cumel, tedy cukr nebo těsto obsahující med obalené látkou, někdy se cumel máčel v odvaru z makovic nebo v brandy. V antickém Římě používali na uklidnění dítěte rukojeť chrastítka, rukojeť vyrobená z kosti nebo hladkého kamene, na chlazení dásně kvůli rostoucím zoubkům. Chrastítka se objevovala už u primitivních kmenů vyrobená z klacků a lastur. Od devatenáctého století vynalezli dudlík gumový a ve dvacátém století se začal vyrábět dudel zploštělý a různě anatomicky tvarovaný pro chrup dítěte.
V současnosti je dudlík gumová nebo silikonová náhražka prsu a prstů. Skládá se z kroužku, za který je dudel možno zavěsit, uchytit a děti ho mohou za kroužek držet v ruce. Dále z plochého štítku, který zabraňuje spolknutí a požití a nakonec z váčku gumového nebo silikonového. Tento váček působí na dítě uklidňujícím dojmem, používá se při spaní, nebo když je dítě plačtivé. Odborníci píší, že dítě by mělo mít dudlík nejpozději do tří let svého věku.
„Můj syn Tomáš má jedenáct měsíců, od narození dudlík odmítal. Když mu byly čtyři měsíce, svolil k tomu, že si ho občas na chvíli vezme přes den a potom hlavně přes noc. Vystřídali jsme nespočet značek a druhů a snad všechny tvary, než mu nějaký vyhovoval. 🙂 Uběhly další čtyři měsíce a Tomášek opět začal přes den odmítat dudlík, měl ho jen na spaní. Nakonec jsme ho úplně odbourali, když měl deset měsíců. Jsem za to ráda, měla jsem docela strach z toho, že moje dítě bude mít např. tři roky a bude ještě pořád chodit s dudlíkem.“
Lidé z dávných dob by se asi divili, co všechno se v současnosti vyrábí za dudlíky. A to jak tvary, tak formy legrační – k pousmání. A jak jste na tom vy, maminky. Jste „pro“ dávat svým dětem dudlík? Používáte nějaké speciální rituály k uspávání dítěte? 🙂

Oslovila jsem čtyři maminky a zeptala se jich na čtyři otázky:
Používáte dudlík u svého dítěte?
Radka B.: Ano, používám. (Sára, 7 měsíců)
Věra V.:  Ano, dudlík používáme. (Adam, 1 rok)
Eva K.: Niky dudlík nikdy nepoužívala, ze začátku ho plivala ven a pak jen ho viděla, tak řvala ještě víc a nechtěla ho. (Nikolka, 11 měsíců)
Jana L.: Ano. (Eva, 6 měsíců)
Pokud ANO, jak často? Celý den –  jen když je dítě plačtivé –  nebo jen na noc?
Radka B.: Dudlík dávám, jen když dcera pláče. (Sára, 7 měsíců)
Věra V.:  Pokud je syn plačtivý a pak jen na usínání. 🙂 Snažím se přes den nedávat vůbec.(Adam, 1 rok)
Jana L.: Jen když je plačtivé. (Eva, 6 měsíců)
Doporučila byste dudlík kulatý, zploštělý, anatomicky upravený a latexový či silikonový? Máte svou oblíbenou značku?
Radka B.: Určitě anatomický a silikonový, moje oblíbená značka je Sauvinex. (Sára, 7 měsíců)
Věra V.: My používáme dudlík silikonový zploštělý. A naše oblíbená značka je Avent. (Adam, 1 rok)
Jana L.: Používáme silikonový dudlík značky NUK. (Eva, 6 měsíců)
Do jakého věku dítěte je podle Vás „normální“ používání dudlíku?
Radka B.: Do 1,5 roku. (Sára, 7 měsíců)
Věra V.:  Myslím, že používání dudlíku je normální do roku a půl dítěte. 🙂 Ale je to samozřejmě jen můj názor, u větších dětí už to nevypadá hezky, pokud mají dudlík opravdu jen ze zvyku. (Adam, 1 rok)
Jana L.: Řekla bych, že nanejvýš do jednoho roku. (Eva, 6 měsíců)
Made by Keyla
 
Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dudl%C3%ADk
http://www.chytrazena.cz/z-historie-dudliku-17966.html
https://www.google.cz/search?q=dudl%C3%ADk+historie&biw=1280&bih=654&source=lnms&tb
m=isch&sa=X&ei=lVpcVcPVEsmbsAHkpYHgCg&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account