71

Měla jste někdy pocit, že nejste dokonalá máma, protože neustále něco děláte a nemáte čas na dítě? Snažila jste se domácnost stihnout během spánku vašeho zlatíčka, abyste pak měla čas jen a jen pro něj? Já ano. Ale pozor! Nebyla to cesta k dokonalosti, ale ke zkáze.
Pozor na “opičí” mámu
Maminky se starají o domácnost, když děti spí, aby pak mohly být jen s nimi. Dítě je tak odmala trénované k tomu, že přes noc se objeví tajný skřítek, který vše uklidí a navaří. Ale pozor! Dítě potřebuje vidět, že domácnost je součást běžného života. Chytré maminky dítě zapojí. A jde to už odmala. Dokonalá máma není ta, která uvaří a uklidí, zatímco všichni spí. A pak už jen řídí činnosti dítěte. Ale ta, která umí dítě zapojit. Opičí máma ani netuší, jak moc dítěti dokáže ublížit svou přehnanou láskou, kdežto neopičí máma se ptá, respektuje, rozhoduje s dítětem, diskutuje a vysvětuje. Nechá dítě odpočívat. Schopnost rozhodovat se samo, je pro dítě důležitá, a to, které nevidí maminku pracovat, není zapojeno do domácnosti a má všechny aktivity od stavění kostek až po návštěvu hradů a zámků zorganizované maminkou, se těžko rozhoduje. Nikdy to dělat nemuselo. Těžko se vyjadřuje. Jaký bude asi jednou jeho partnerský vztah?
Výčitky, strach z nudy a přílišná organizovanost
Mnohé maminky mají výčitky, že dítě si hraje dlouho samo, ale dítě se potřebuje naučit řídit svůj volný čas. Někdy si vydrží hrát hodiny s legem, jindy ani ne pět minut. Proto je dobré nechat dítěti svobodu. Mluvit s ním o tom, co chce dělat. Případně se domluvit, jakou dobu se dané činnosti bude věnovat. Maminka opičí aktivistka má pro dítě stále nějakou činnost. Podle ní se bez aktivity prostě poflakuje. Tento přístup je ale zrádný až nebezpečný. Může být unavené ze školy a nabírá síly u knížky, televize či počítače. Proto je dobré se s dítětem dohodnout a odmala se ho ptát. Chceš teď dělat něco společně nebo samo? Dcera mi v 5 letech takové věci říká už i bez ptaní. Mami, chci být sama a hrát si. Přílišná organizovanost také není na na místě. Některé maminky neustále řídí, co a kde budou dělat, nenechávají volnost ve výběru výletů, víkendů, neptají se, jen řídí. Bohužel o to víc pak dítě bude toužit po tom vyhnout se aktivitám. Ty se mu přímo znechutí.
Dítě mít stále u sebe
Maminky, které tvrdí, že jejich dítě touží být celý den u nich, usínat u nich a s nimi, v šátku s nimi vaří, řídí každou jejich činnost s každou hrkačkou, nedělají tak dobře ani tak dítěti, ani samy sobě. Těžko si to přiznávají. Jediné, co je jisté, že vychovávají nezdravě závislé dítě na nich samotné. Nedávají dítěti prostor se rozvíjet samo. Možná by stálo zato, zamyslet se na tím, zda nepotřebuji trochu času pro sebe a partnera a zda by dítěti neslušelo, teď i do budoucna, trochu samostatnosti.
Moje zkušenost
Dítě mi usínalo v náručí a já pak měla do 4 let co dělat s odnaučováním. Neustálá řízená činnost vedla později k náročnému získávání samostatnosti. Čím více jsem investovala přehnanému času pro dítě, tím méně jsem měla času pro sebe. A když povyrostlo, čas jsem věnovala nápravě v učení samostatnosti a rozhodování.
Dítě chce řád a pravidla, ne být přilepené na mámu.

Vše je řešitelné
srdečně s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se

 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account