Běžný den školáka se jen málokdy obejde bez hraní her na mobilu či počítači nebo pravidelné pohádky v televizi. Některá robátka jsou potom schopná strávit sledováním na obrazovku i hodiny denně. Co je ještě normální a kdy je třeba zpozornit? Nejásají rodiče ani dětské oči, které rozhodně neocení modré světlo sálající z monitorů a obrazovek. Přečtěte si, jak správně pečovat o dětský zrak.
S nastupující érou digitalizace je stále těžší vyhnout se moderním technologiím, což u dětí platí dvojnásob. Spolužák ve vedlejší lavici má nový telefon a kamarád od sousedů přišel s vylepšenou verzí oblíbené hry. Děti chtějí přirozeně zapadnout do kolektivu a odolat pokušení v podobě závodů v počítačových hrách není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Běžné užívání může snadno přejít v užívání nezdravé, které škodí nejen dětské psychice, ale také jejich neustále vyvíjejícímu se oku. Jak předejít tomu, aby se dětské oči poškodily již v raném věku? Stejně jako u dospělých je důležitá vhodná strava, běžně dostupné doplňky stravy a správná hygiena a návyky v péči o zrak.
Knihu válcuje tablet aneb dětství s modrým světlem
Ještě před pár lety bylo běžné, že děti přišly ze školy, hodily tašku do kouta a běžely ven. To dnes již nebývá zvykem. Příčinnou jsou právě moderní technologie, které děti lákají víc než třeba fotbal na hřišti či kniha. Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu spolu s nadužíváním elektronických zařízení vyzařujících modré světlo připívá k poruchám zraku. Oko je citlivý a nesmírně složitý orgán, který vyžaduje naši péči a jestliže starost o zrak dětí zanedbáme, přispějeme k tomu, že budou s následnými problémy bojovat i v dospělosti. Jednat se může o krátkozrakost, únavu očí a výjimkou nejsou ani potíže se spánkem. Mysleme na to, že dětské oči jsou citlivé na nadměrné umělé osvětlení, sluneční záření a v neposlední řadě právě na modré světlo vyzařující z elektroniky. Starost o oči proto není radno podceňovat a mělo by jim být dopřáváno to nejlepší.
Špenátem ke svalům i zdravým očím
Díky současnému životnímu stylu je správná péče o zrak čím dál důležitější a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Očím prospívají karotenoidy, například beta-karoten nebo lutein, vyskytující se zejména v zelenině a ovoci. Najít je lze v tmavé listové zelenině, což je například hrášek, špenát nebo brokolice. Jestliže se dítko vzpírá a brokolici do něj nedostanete ani přes velké úsilí, zkuste některý z doplňků stravy, jako je například Barny’s Ostříž s příjemnou ovocnou příchutí, kterou děti jistě ocení. Obsahuje LuteinForce – jedinečnou kombinaci karotenoidů luteinu a zeaxanthinu v kombinaci s vitaminy A a E pro udržení normálního stavu zraku. Vyvážená strava spolu s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a přirozeném světle dokáže hotové zázraky. Kromě výše uvedeného dbejte na kvalitní spánek ve vyvětrané místnosti. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky, které pomohou možné oční vady odhalit včas.
„Mami, půjč mi telefon.“ Jak nastavit pravidla? Začněte u sebe
S výše uvedenou větou se setkal snad každý rodič. Děti barevné obrazovky, plné pohybujících se postav, lákají již od útlého věku. Odborníci se shodují na tom, že do 4 let věku je vhodné pouze krátké, několikaminutové video denně, do šesti let neublíží půl hodina denně a děti školou povinné si vystačí se 45 minutami za den. Vše by ale mělo mít svá jasná pravidla. Jak je nastavit co nejlépe tak, aby byly obě strany spokojené?

  • U večeře bez telefonu. Domluvte se na činnostech, které se obejdou bez elektroniky. A to nejen ze strany dětí, ale i z té vaší. Může se jednat například o společnou večeři, hraní deskových her nebo čtení.
  • Fotbal, skaut nebo piano. Vzbuďte v dětech zájem o aktivitu, během které si na tablet ani nevzpomenou. Ideálně se může jednat o zájmové kroužky, kde budou ve společnosti ostatních dětí.
  • Mobil nechte hluboko v kabelce. Po příchodu domů se nebojte nechat telefon v tašce a odolejte pokušení ho každou chvíli kontrolovat. Děti se již odmalička učí nápodobou, není se proto čemu divit, pokud vyžadují telefon ve chvíli, kdy to vidí i u vás.
  • Počítač až po úkolech. Děti by měly vědět, že nejdříve musí splnit své povinnosti, například napsat domácí úkoly, a až potom si mohou hrát. Stanovte si přesnou dobu, kterou budou moci na počítači trávit a tu dodržujte. Zkuste udělat kompromis tak, abyste byli spokojení nejen vy, ale i dítko.

 
Image by Anviere from Pixabay 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account