Nemáme patent na Dobrý rodič a Dobré dítě. Ale i když to někdy fakt bolí, jde to, když se chce.

Na svět jsme nepřišli s patentem – Dobrý rodič.

Stejně tak i ti, co nás vychovávali. Jedno je jisté, že co do nás napustili v dětství, s tím kráčíme životem a více než méně používáme automaticky.

V rámci učení se stavu, kdy máte cokoliv co děláte zautomatizované, říká nevědomá způsobilost. Podle mě mezi nejdůležitější mít rád patří vztah dítě/rodič a rodič/dítě.

Potom samosebou nejvíc bolí, když se vztah nalomí, pokřiví, pošpiní výčitkami či hloupě zahodí. Když jsme malí, rodiče slepě adorujeme, věřímě všemu, co od nich slyšíme a do školního věku pro nás neexistuje vyšší autorita. Pak vám do života začnou vstupovat další lidé, malí a velcí a ti do nás imprintují další vzorce. Začneme zlehka přicházet o iluzi, že rodič je dokonalý a vševědoucí. Ta se postupně mění a roste v odpor k rodičovským názorům (čistě záleží na individuální míře revolty) a často odpor vyroste v rozkol, rozhádání se a rozklad vztahů.

Není náhoda, že o tom tady a teď píšu. Nejen že jsem došla tak daleko, odpustila rodičům a vymazala jejich agendu na svých bedrech, tu rodičovsky marnou. Sama teď čelím útokům a odporu vlastní krve v síle tak velké, že byť jsem velká a silná žena, občas vrávorám. Ale beru zrcadlo, nastavuji a odrážím všechno negativní, protože to není moje úrověň vědomí, ale úroveň vědomí mého dítěte.

Nemůžu pitvat každou svojí slabinu a chybu, kterou jsem cestou výchovou udělala, vyčerpává mě to. Ona totiž souprava útoků a bojových metod, kterou moje dítě disponuje je pestřejší než její středoškolské znalosti. Znavena přemítáním o chybách vlastních rodičů, čelením útoků potomka, se vypisuji i z pocitů mých současných a bývalých klientů.

Kolik marného času věnujeme přemýšlení a smutnění nad věcmi, které neovlivníme, kolik výčitek a slz vypustíme, než si ZVĚDOMÍME, že jsme teď a tady, zítra to může být úplně jinak.
Děti a rodiče, nemáme patent na Dobrý rodič a Dobré dítě. Máme vás rádi, tak už přestaňte prudit a začněte přemýšlet. Každý si v hlavě neseme svoje, proto nemůže být tvoje moje a moje tvoje, nikdy! Ale když to pochopíme, bude nás to všechny míň bolet.
Vaše Petra Lekešová Krajčinovič
Dětský koučink nově v Čisté duši – www.cista-duse.cz

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account