194

Dobrý den dámy,
dnes si spolu položíme otázku, zda naše životy jsou skutečné a pravé, nebo zda jsou jen jakoby.
„Jela jsem jakoby na výlet, krásný den to byl. Jeli jsme s jakoby přítelem na jeden jakoby hrad. Tam jsme jakoby prošli okolí. U jednoho jakoby velkého stromu jsme se jakoby vyfotili.“
Asi už víte, kam mířím… ano přesně tak, dnes bude řeč o viru „jakobysmu“. Člověka, který ho chytil, nazývám „jakobysta a jakobystka“ a ve své řeči „jakobyjují“. Vir jakobysmu je nesmírně nakažlivý a šíří se českým jazykem jako lavina. Valí se na nás i z televize a rádia, protože už ho chytli i zkušení moderátoři. Tento vir, nejen že je vysoce nakažlivý, ale je i pro další spokojený a reálný život člověka smrtící.
Vysvětlím vám proč
Nejsilnější hybnou silou vesmíru je myšlenka, druhou nejsilnější je slovo. A slovo jakoby je významově někde mezi realitou a fikcí. Teta Wikipedie vám sdělí, že má význam zdánlivosti a předstírání.
Jistě jste již někde našly poučku, že to jak mluvíme, ovlivňuje i náš energosystém a tím i naši realitu. Je to totiž stará, známá a lety vyzkoušená věc. A teď si představte, že je to jen jakoby. Z lidí, kteří používají toto slovo časteji, než opravdu pasuje do českých vět, mám vždy dojem, že se bojí převzít odpovědnost za svá slova. Nechávají si zadní vrátka v jakoby formě. Vždy jde přece říci: „Ale jdi ty, to bylo jakoby…”
Zkusme si rozebrat úvodní ukázkovou větu, jak měla vypadat a co z ní jakobysmus udělal.
Jela jsem – no úplně nevím kam, ale prý je to výle t– na výlet, krásný den to byl. Jeli jsme s –a já ti čéče ani nevím, jestli s ním chodím, nebo co to mého vlastně je-přítelem na jeden – a vim já, co to bylo? Podobalo se to asi hradu- hrad. Tam jsme – taky jsme tam mohli lítak jak holubi– prošli okolí. U jednoho – no malej smrček po pás- velkého stromu jsme se – maloval nás tam portrétista a jestli jsme neumrzli, stojíme tam doteď- vyfotili.
Vidíte to? Takových nejasností – vlastně jediné, co je jasné, že ona a on někde byli.
Přitom by stačilo říct: „Jela jsem na výlet, krásný den to byl. Jeli jsme s přítelem na jeden hrad. Tam, jsme prošli okolí a u velkého stromu jsme se vyfotili. – Máte u této věty nějaké pochybnosti? Jedině snad se můžeme dožadovat upřesnění hradu, s plánkem cesty, protože tam chcete jet na výlet taky 🙂
Ale na výlet, ne na JAKOBY výlet.
Pokud již jakobysmem trpíte, doporučuji požádat někoho blízkého, aby vás upozorňoval na to, když toto slovo použijete a odnaučte se ho. Ničí to vaši realitu! Vaši realitu, kterou vy si budujete svými činy a myšlením.
A pokud máte jakobystu nebo jakobystku ve svém okolí a taky vás to tak tahá za uši, zkuste se jich ptát, jestli „vážně a nebo jakoby“. Když to řeknete třikrát v průběhu jedné jejich věty, možná jim to dojde. Nebo já s oblibou dělám to, že sedím a na prstech počítám, kolikrát to slovo hovořící použil. Na konci monologu říkám: „Sice vůbec nevím, o čem jsi mluvil, ale vím, že jsi použil 26x slovo jakoby.“
Kam patříte, mezi milovníky reality či jakobystky? 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account