Od malička mám ráda knihy. Miluji jejich vůni a baví mě to šustění, když obracím listy stránek. Jako malá jsem četla knihy dobrodružné a později často dívčí romány. Dnes jsou pro mě knihy zdrojem inspirace, potěšení a většinou v nich hledám doplňující odpověď na něco, co aktuálně řeším v životě. Funguje mi, když náhodně otevřu knihu a zaměřím zrak na pár řádků. Většinou v nich najdu souvislosti a zapadnou mi do mé situace jako puzzle.
Ačkoliv je e-doba, upřednostňuji klasické knihy, které si mohu dát do knihovny. Mám samozřejmě i eBooky, protože většina kvalitních informací je právě v nich. Pamatuji si, jak nám maminka jako malým dětem četla před spaním Malého Bobše. S bráškou jsme měli oči navrch důlků a ještě pak před usnutím příběh rozebírali. Čtení knih má své kouzlo. A nejen pro děti.

Volání po přečtení
Knihy si mě nacházejí samy. Prostě ke mně přichází. Stává se mi, že jdu v knihovně a intuitivně cítím, že se mám vydat určitou uličkou. V oné uličce na mě ta pravá kniha čeká. Jakoby říkala: “Tady jsem a čekám tu na tebe. Vezmi si mě domů. Jsem pro tebe vhodná právě v tento čas.” 🙂
Knihy od přátel a známých většinou nedostávám. Ráda si je pořizuji sama. Když člověk čte knihu, naladí se na daného autora a tráví s ním čas. Koncentruje se na to, co píše a ladí se na jeho myšlenkový proud. V daném okamžiku je moje energie v harmonii s energií autora, proto je fajn si knihy vybírat sám. A zároveň jsem připravená na tok informací, které v knize jsou. Proto ke mně daná kniha přijde. Jak se říká: ” Když je žák připraven, učitel se najde.”

Kniha + dovolená = relax
Dle mého názoru, knihy k dovolené neodmyslitelně patří. Ať už na Vánoce, kdy jsou na čtení skvělé podmínky, nebo třeba v létě, když je dovolenkování v plném proudu. Čtení knihy je určitý relax strávený produktivně 🙂 Tak si ho dopřávejme častěji.

Česky, dvojjazyčně nebo v originále?
Pokud máte rádi nějaký žánr četby a k tomu se ještě chcete zdokonalit v dalším jazyce, rozhodně se můžete pustit do dvojjazyčných knih, nebo se přímo začít do originálního znění. Možností na trhu je dnes už spousty. Stačí si vybrat to, co vás zajímá. Z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Já miluji francouzské pohádky (jsem na pohádky ulítlá :D, asi proto, že mají dobrý konec).

Moje tipy na knihy
Teď už se pustíme na mé knižní tipovky 🙂 A začneme od konce.

No 7: Malý princ – Antoine de Saint Exupéry
petitprince
Tuto jsme měli už na základní škole jako doporučenou literaturu k přečtení. Nevím, kdo přesně vymýšlí školní osnovy, ale za sebe mohu říct, že jsem jí poprvé četla ve svých 11 letech a obsah jsem moc nechápala. Až když jsem si ji ve svých 25 letech přečetla znovu, pochopila jsem o čem vlastně tato kniha je. Tato alegorická filozofická pohádka, je určená především pro dospělé. Malé děti těžko pochopí souvislosti a to, co chtěl autor vyjádřit.
Kniha vypráví o příběhu pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře, kde se setkává s Malým princem, jenž přišel z daleké planetky. Kniha byla přeložena do více než 180 jazyků a dialektů. Takže pokud si chcete počíst třeba ve francouzštině nebo španělštině, rozhodně tuto knížku doporučuji. Navíc seženete i různé cizojazyčné nahrávky. Např. ve francouzštině Le petit prince, v němčině Der kleine Prinz, The little prince v angličtině a ve španělštině El principito apod.
Co mi utkvělo v paměti:

  Hnili v iluzi štěstí, jež viděli v majetku. Štěstí však spočívá jen v žáru činů a v tvůrčím uspokojení. Ti, kdo se přestali za něco směňovat a berou svou potravu od jiných, ať byla jakkoli jemná a vybraná, ano, ti zjemnělí, kdo naslouchají cizím básním a vlastní básně nepíší, ti, kdo se těší z oázy, aniž jí sami poskytují cokoli živého, a kdo sahají po zpěvech dodaných odjinud, ti přivazují sami sebe k chlévském žlabu a proměněni v pouhý dobytek, jsou zralí pro otroctví.
  Vše, co je v člověku krásné je očima neviditelné.
  Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát.

No 6: Miluj svůj život – Louise L. Hay
Přiznám se, tuto knihu jsem nedočetla celou, ale používám ji dost často. Na konci knihy je uvedený seznam neduhů a nemocí, které jsou psychosomatickým a duševním projevem něčeho, co jsme v životě nezvládli a jsou pro nás určitým varováním a signálem, kam zaměřit svoji pozornost a co pořešit. Když mě něco trápí, mrknu na něj a najdu příčinu. Tento seznam je skvělý rádce.

No 5: Cesta nespoutané ženy – David Deida
cestaŽenská verze knihy Cesta pravého muže. Je to vynikající průvodce ženy světem mužů, sexu a nejhlubších rozkoší lásky. Je jakousi biblí pro ženy a odpovídá na odvěkou touhu žen po lásce. K tomu mě napadá věta, že pro muže je láskou svět a pro ženy je světem láska 🙂
Pro mě je velice silnou knihou. Otevírá témata, která pro nás ženy mohou být často tabu a dává návody, jak se postupně zbavit “skořápek”, které jsme si samy v sobě vytvořily vůči mužům a okolnímu světu. Je to kniha o ženství a o tom, jak ho vůbec v sobě probudit a dát mu volný průběh. Nebát se projevit své city naplno a vědomě s nimi pracovat. Kniha ukazuje, nám ženám cestu, jak uznat a naplnit hlubokou touhu v srdci a zaplavit sebe i svět láskou.

  Pokud jsi skutečně připravená otevřít se v lásce bez hranic a tvůj muž opravdu nechce růst, pak jej možná budeš muset opustit. Pokud není dostatečně odhodlaný růst v oblasti duchovního a sexuálního vedení, aby mu tvé srdce mohlo důvěřovat, možná budeš muset vykročit dál bez něj.
  Ztělesňuješ jak mužské, tak ženské vlastosti, i když se u tebe možná v různých obdobích života projevují v různých poměrech. Pokud je pro tebe snadné mířit přímo ke svému cíli, ale je pro tebe těžké tančit v extázi celého těla, pak jsou tvoje mužské vlastnosti pravděpodobně rozvinutější než ty ženské.

No 4: Čtyři dohody – Don Miguel Ruiz
ctyri_dohodyTato kniha je takový základ na rozjezd 🙂 Ve Čtyřech dohodách Don Miguel Ruiz odhaluje zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.
A pokud toužíte i po kulturním zážitku, můžete navštívit představení Jaroslava Duška stejnojmenného názvu, které je pravidelně pořádáno v klubu Lávka v Karlových Lázních v Praze. Já tam byla a bylo to skvostné. Člověk si uvědomí, kolik zbytečných a omezujících programů si s sebou nosíme.
S čím z knihy souzním:

  Nemáme nikdy odpovědnost za činy druhých, neseme odpovědnost jen za ty své.
  Čistota vašich slov vás může vést k osobní svobodě, velkému úspěchu a hojnosti. Může vás zbavit veškerého strachu a změnit jej na radost a lásku.
  Když cítíte lásku sami k sobě, nežijete už svůj život v závislosti na názorech jiných lidí. Nepotřebujete, aby vás druzí lidé přijímali nebo vám říkali, jací dobří jste, protože vy víte, kdo jste.

No 3: Moc přítomného okamžiku – Eckhart Tolle
Jakmile se odpoutáme od myšlenek na minulost nebo budoucnost, ocitneme se v úplně novém a živém prostoru. Zbavíme se duševní bolesti, smutku, očekávání apod. Dozvíte se, že jedním z klíčů k dosažení vnitřního klidu je naše tělo, stejně jako ticho a prostor kolem nás. To jsou brány, kterými můžeme vstoupit do přítomnosti, kde neexistují žádné problémy. V přítomném okamžiku najdeme své skutečné já a hlubokou vnitřní radost. Pouze v přítomném okamžiku si uvědomíme, že už jsme úplní a dokonalí. Přesně teď a tady.
A co říká Eckhart ve své knize?

  Buď v klidu. Pozoruj. Naslouchej. Buď přítomen.
  Dovol přírodě, aby tě naučila klidu.
  Jste tady, abyste pomohli naplnit božský smysl vesmíru. Tak důležití jste!

No 2: Muž, který chtěl být šťastný – Laurent Gounelle
141914_bigTuto knihu mám velice ráda. Díky ní jsem pochopila, že štěstí není otázkou náhodného výběru, ale štěstí si nosíme všude s sebou. A je jen na nás, zda to pochopíme a rozhodneme se ho přijmout a společně s ním žít. Příběh se odehrává na krásném ostrově Bali. Svým dějem a náhledem na váš dosavadní život vás vtáhne do vůbec nejpoutavějšího dobrodružství, jaké si člověk může představit – dobrodružství objevování sebe samého.
V originálním francouzském znění knihu najdete pod názvem L’homme qui voulait être heureux. A najdete v ní např. tyto věty:

  Když budete lidem říkat jen to, co chtějí slyšet, tak jim nikdy nepomůžete dostat se dopředu.
  Když se naučíte obracet se na druhé a říkat si o to, co potřebujete, celý svět vám bude ležet u nohou.
  Pokud někoho milujete, jen když se chová v souladu s vašimi ideály, pak to není láska…

img_316545_mainNo 1: Alchymista – Paulo Coelho
Tuto knihu jsem poprvé četla zhruba před 6 lety. Potom jsem si jí pouštěla na audiu. Je to moje srdeční záležitost. Člověk může poslouchat nebo číst pořád dokola a pokaždé v ní najde nějaké další moudro, kterého si předtím nevšiml. Kniha patří mezi 5 nejčtenějších knih na světě a byla přeložena do 34 jazyků, což je více než Shakespearův Romeo a Julie. Takže tuto knihu můžete číst v jazyce, jakém si zamanete 🙂
Příběh pojednává o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem do Egypta. Na základě tak silného příběhu jsem si uvědomila, jak je důležité žít a znát svůj osobní příběh, sebrat odvahu, vydat se a jít za svými sny, až nakonec člověk zjistí, že… (to se dozvíte, až si knihu přečtete :).
A moje oblíbené úryvky z knihy:

  Odvaha neznamená nemít strach, nýbrž schopnost nenechat se jím ochromit.
  Zjistili jsme, že ten, kdo odešel, si s sebou neodnesl slunce ani nám místo sebe nezanechal temnotu. Prostě jen odešel – a každé ,,sbohem” v sobě skrývá naději.
  Když si něco přejete, celý vesmír se spojí, abyste to mohli uskutečnit.
  „A v čem se zmýlili jiní alchymisté, kteří hledali zlato a neuspěli?“ „Pořád hledali jenom zlato,“ odpověděl jeho společník. „Hledali poklad svého Osobního příběhu a nepřáli si ten Příběh prožít.“

Pevně věřím, že si v těchto zmíněných knihách najdete nějakou tu svou a zpříjemníte si tak volné chvíle 🙂
Untitled design-3

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account