Vše, co potřebujete vědět o terapii! Máte s nimi zkušenosti? Pomohly vám?
V tomto článku ze série Terapeutický průvodce najdete popis toho, co jsou terapie, které vám pomohou při hledání řešení vašich problémů, starostí a trápení, se kterými si nevíte rady.
Dříve, než si vyberete terapeuta, zřejmě potřebujete vědět, co to vlastně ty terapie jsou. Když to vezmeme trochu odborně, tak by se terapie daly popsat jako: aplikování psychologických prostředků a poznatků z oblasti duševního zdraví za účelem snížení psychického utrpení a dosažení pozitivní změny ve vašem životě.  Změnou chování a myšlení dochází k celkovému zlepšení vašeho života, především kvality vašeho prožívání a vztahů. To znamená, že vaše vztahy jsou harmoničtější a dokážete radostně prožívat životní okamžiky.
Základním prvkem terapie je řízený rozhovor, doplněný o další specifické postupy a techniky. Terapie pomáhá najít odpovědi na otázky, které máte v sobě, jenom si je neuvědomujete. Často terapie vedou k tomu, že si zpracujete vaše limitující programy v podvědomí, které ovlivňují váš život. Dobrá terapie je v podstatě proces sebepoznání, vnitřní změny, získání nadhledu a nového vnímání.
Absolvováním kvalitní terapie:

  budete úspěšnější a povedete kvalitnější život, zbavíte se starostí a duševního trápení
  zlepší se vaše vztahy
  odhalíte svůj pravý potenciál
  zjistíte, že své problémy si způsobujete svým vlastním myšlením
  začnete prožívat štěstí a radostné okamžiky
  lépe porozumíte samy sobě

 

Lidé často vyhledají terapii, protože jsou plni otázek, kterým chtějí porozumět. Mluvit o svých myšlenkách a pocitech s někým, kdo naslouchá, je samo o sobě léčivé. Nicméně potřebujete člověka, který je odborník a má zkušenosti. Především zkušenosti jsou jedním z klíčových důvodů, proč terapeuta hledáte, protože jinak byste své problémy mohli rozebírat s kamarády, partnery nebo rodinou.

Cílem terapie je především pochopit procesy, které se ve vás odvíjejí, poznání sebe sama. Toto poznání předpokládá i pochopení životních fází, kterými zrovna procházíte. Terapeut je pro vás především zrcadlem, ve kterém uvidíte to, co jste dříve neviděli. Díky tomu pak budete moct udělat lepší životní rozhodnutí.
Rozhodně neznamená, že musíte mít nějakou psychickou nemoc, abyste mohli terapie využít. Terapie je naopak pro lidi, kteří mají dostatek odvahy postavit se svým problémům čelem, a kteří na sobě chtějí pracovat. Lidé obvykle vyhledávají terapie na řešení starostí každodenního života jako: problémy ve vztazích, stres nebo pochyby o sobě samém. Přicházejí ale také v těžkých časech rozvodu, úmrtí nebo změny zaměstnání.

Terapie není procházka růžovou zahradou. Je to společná práce terapeuta a klienta. Není to jen příjemné popovídaní. V terapii se díky zaměření na podstatu problémů a velmi hlubokých zranění často ke slovu dostanou silné emoce. Dokonce je to zde žádoucí. Čím hlouběji se jde, tím náročnější cesta to je, ale o to trvalejší a hlubší změna následuje. I když se většinou klientům uleví, a cítí se po terapii lépe než před ní, přesto jsou chvíle, kdy se jim točí hlava z toho, co o sobě či svých blízkých zjistí. Podstatné je, abyste cítily nějaký posun a měly u terapeuta důvěru, i když vám říká něco, co není úplně příjemné slyšet.
Chcete vědět víc o tom, jak se zbavit svých starostí? Přečtěte si další články ze série Terapeutický průvodce. Jděte na webové stránky www.zacala.cz, kde najdete informace o terapiích, našich unikátních Terapeutických panenkách a ZDARMA si stáhnete příručku “Jak se zbavit starostí.”
Jak jste na tom vy? Absolvovali jste již nějaký druh terapie? Jaké máte zkušenosti? Co se vám osvědčilo a funguje na vás? Nebo co vám naopak vůbec nefunguje?
Podělte se v komentářích o své zkušenosti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account