*heart**heart**heart* Jsou stížnosti zbabělým přenecháváním zodpovědnosti za sebe druhým? Nebo osudu? Nebo čemukoliv dalšímu, kdo co by se mělo postarat a nepostaralo, proto jsme na tom blbě? Hm… pak se nabízí otázka, co byste tedy udělali, kdyby to šlo. Dlouze jsem nad tímto přemýšlela. Někdy totiž nemůžete udělat opravdu nic, tudy cesta nevede. Ale taková úvaha nabídne spoustu rozvinutých možností v případě, že by se nakonec to něco (ten druhý, osud nebo cokoliv) uvolilo a tu cestu nám umožnilo. Fajn trénink na tu chvíli, kdy břímě odejde….
Stejně tak, když se někdo vymlouvá za své chyby, za své špatné výkony. Otázka zní: Jak bys to tedy udělal jinak? A ejhle, tady se možná dotyčný chytí za nos, protože si uvědomí své pochybní nebo nějaký díl lajdáctví, či se mu samovolně pod nos podstrčí samo od sebe jakési řešení, které dříve neviděl. Ajóoo…. Vždyť ono to mohlo být takhle!
„Jen velmi málo našich stížností (pokud vůbec nějaké) má za cíl zlepšit naši situaci. Je to jen takové „sluchové znečištění“, které škodí našemu zdraví a duševní pohodě.
Proveřte sami sebe. Když si stěžujete (vyjadřujete zármutek, bolest nebo nespokojenost), máte k tomu pokaždé vážný důvod? Stěžujete si často? Nebo spíš voláte „au“ a hledáte bolístku?
K tomu, aby byl člověk šťastný a žil podle svých představ, potřebuje mít práh pro to, kdy je na místě vyjádřit zármutek, bolest nebo nespokojenost, nastavený hodně vysoko.“
Jde tedy o to mít a vědět, kde přesně tento práh máme. Rozdělit si také své „bolístky“ na ty, se kterými se pereme těžce, se kterými méně těžce, které jsou vlastně úplně zbytečné. A podle toho s nimi naložit. V potaz musíme vzít také to, že stěžování si možná ulevíme bolesti, zármutku, pocitu křivdy, získáme pozornost, možná soucit, ale ne štěstí.  Schválně si to zkuste. Lamentujte nad neuklizeným bytem. Jak se cítíte? Ukliďte půlku toho bytu. Jak se cítíte?
Náramek, na kterém vše uvidíte
Zajímavou součástí této knihy je náramek, který tu je s jediným záměrem. Mějte ho na ruce. Pokud si tímto brblavým způsobem postěžujete, přendejte si ho na druhou ruku. Cílem je, aby náramek vydržel na jedné ruce celých 21 dnů. To je úkol na dlouhé měsíce, co myslíte? Ne, autor neříká, že musíte být rychlí a úspěšní. Naopak. I čtyři dny s náramkem na stejné ruce jsou velkým úspěchem. Jde spíše o změnu návyku v tom, jak přemýšlíme a jak nakládáme s pocitem nepohodlí, který se nám vkrádá do duší.
A ty citáty… ach…
Text je sem tam proložen citáty známých autorů a osobností a to je opravdu třešnička na dortu už tak velmi strhujícího, zajímavého a motivujícího textu. Mnohdy stačí si jen přečíst citát a víte: „Když si někdo stěžuje, aby získal pozornost, zeptejte se: Co tě baví a co ti jde?“
A pozor, není to o předstírání!
Ukázka:
Lidé mi často říkají: „To mám teda předstírat, že mě nic nebolí, a ono to opravdu přestane?
Ne.
Předstíráním se nikdy nic nespraví. Osobní transformaci nelze založit na předstírání. Ale jakmile se začnete chovat jako člověk, kterým si přejete být, už takovým budete. Pokud se chcete změnit, pak první krok spočívá v tom, že začnete jednat jako člověk, kterým chcete být. To je první krok k osobnímu mistrovství. Nic nepředstíráte. Jste takoví, byť zatím jen na malý okamžik nebo jen částečně ve srovnání s vaším ideálem.
Nevzdychejte, nehledejte na svém životě mouchy, protože – ony se pak začnou množit!
O autorovi:
Will Bowen je motivátor, řečník, autor. Jeho nestěžovací projekt obletěl celý svět a se svými ambicemi ve svém rozletu neustává. Musíme uznat, že takový nápad je rozhodně přínosem už jen z toho důvodu, abychom lépe pochopili pohnutky stěžovacích vět a nálad. Tím jednoduše najdeme i klíč k jejich řešení. Napsal na toto téma pět knih a ty byly přeloženy do více než pětadvaceti jazyků a prodáno více než tři milionů kusů. Žije v Kansas City, Missouri, má tři děti a jeho žena se zabývá jógou ve svém jógovém studiu. Umí žít své sny? Patrně ano! Pojďme se jím nechat inspirovat.
Jeho youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCCgPzGa6tw_TCiTmToraTfQ
Knihu vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 20017

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account