104

Umělé oplodnění jako jediný způsob otěhotnění? Pak pozorně čtěte!

 
Víte, že v ČR je v současné době 38 Centrer asistované reprodukce?
A víte také, že ne každá klinika je ta, kde vám opravdu pomohou?
Jak se tedy správně zorientovat a vybrat pro vás tu pravou kliniku?
Já osobně čím víc možností na výběr mám, tím horší se rozhodnout. A v tomto případě jde o hodně, že?

Univerzální rada na to, jak si CAR správně vybrat, neexistuje.

Vše je totiž velmi subjektivní a individuální. Co je ale velmi důležité, je to, abyste se tam cítili dobře. Protože pokud vám tam bude cokoliv vadit, něco vás znervózňovat, pak budete vnitřně v neklidu i vy…a tím se vaše veškeré snažení o miminko ještě ztíží.
Proto mám pár tipů, které vám to rozhodování pomohou usnadnit.
 1. Zamyslete se a sepište si, co od kliniky očekáváte.
Promyslete si, co je pro vás důležité, abyste se  v ní cítili spokojeně a dobře. Každému se totiž líbí něco jiného.
Chcete věhlasnou kliniku, o které se všude mluví a každý ji zná, nebo vám spíše vyhovuje malé rodinné sanatorium?
Vybíráte raději dle doporučení někoho známého nebo si raději uděláte svůj vlastní obrázek?
Potřebujete být v péči uznávaného, ale třeba velmi neosobního a ostrého odborníka nebo dáte přednost neznámému, ale milému, příjemnému lékaři s osobním přístupem a pochopením?
Chcete mít kde parkovat, když přijedete na kontrolu nebo tohle vůbec řešit nemusíte?
 2. Podívejte se na kliniky ve svém okolí.
Ve větších městech jich bývá hned několik, co si budeme povídat, nejlépe je na tom s hustotou asi Praha…Ale i tak, naše republika je vcelku dobře pokrytá, ať už bydlíte kdekoliv. Otázkou pak ale je, jestli právě ta nejbližší klinika je tím, co vy hledáte, potřebujete.
Proto bych chtěla zmínit, že někdy se vyplatí ujet pár kilometrů navíc a nebrat jen to, co je přímo u ruky…
 3. Pečlivě vybírejte – osobně zkontrolujte.
Některé kliniky jsou známé, některé méně. Některé působí jako samostatná centra zabývající se výhradně pomocí párům, kterým se nedaří otěhotnět (př. Gennet, Pronatal, Helios,…), jiné jsou součástí velkých nemocnic, jsou v podstatě jedním ze specializovaných oddělení, které se zaměřuje na asistovanou reprodukci (př. FN Motol v Praze, VFN Apolinář v Praze, FN Brno).
Nemusíte se mnou souhlasit, ale já osobně si myslím, že je lepší, když se klinika věnuje pouze a jen asistované reprodukci. Jen tak může mít opravdu tu nejvyšší odbornost, rozhled a povědomí o nejnovějších trendech a metodách, které jsou v danou chvíli k dispozici.
Navíc peníze, které klinika dostává, jsou jen tyto účely a nemusí se přerozdělovat i jinam.

 Ale jak tedy poznat, která klinika je pro mě to pravé?

The Right Key

Musím říct, že nejvíce asi prozradí osobní zkušenost. Klinika může mít promakané, profesionálně vypadající stránky, můžete mít skvělou referenci od někoho, kdo tam už chodí, doporučení vašeho lékaře…ale pořád to není vaše osobní zkušenost.
Protože může se stát, že sice stránky jsou profesionální, ale to samé se nedá říct o personálu a jeho přístupu k vám. Že sice kamarádce Bětce se klinika moc líbí a je tam spokojená, ale vám nesedí místo, kde se nachází, prostředí, jak na vás působí, vystupování lékaře, který vás ošetřuje,…
Proto si udělejte osobní zkušenost – tady jde opravdu o hodně, nekupujete si zimní boty!
Můžete buď jen „nasát“ atmosféru tím, že si do vámi vybrané kliniky jen tak zajedete, posadíte se například do čekárny a budete pozorovat, jak to tam chodí. Jak je milá sestřička na paní, co sedí vedle vás, jak hovoří po telefonu s někým, kdo si volá o informace, jak na vás dýchá to prostředí, místo…prostě všechno.
Anebo – tak jsme to udělali my s manželem – objednáte  se do všech klinik, které jste si vybrali, najednou, a do každé půjdete na první konzultaci.
A podle toho, jak budete spokojeni s celkovým dojmem, s ochotou personálu a schopností lékaře vám vše lidsky a jednoduše vysvětlit,…se pak rozhodnete.
Nám se to velmi vyplatilo. V jedné klinice přišel mladý doktor se žvýkačkou, jehož odpověď na téměř každou otázku zněla „nemám na to názor“, sestřičky nepříjemné; v další byl zase „pan doktor dokonalý“, který měl na starosti snad úplně všechno, takže nám bylo jasné, jak by se věnoval našemu případu (tu zkušenost jsem si už udělala jindy ), tak které myslíte, že jsme si nakonec vybrali? Ani jedno z těchto…
 4. Nezapomeňte, že

  • Výběr kliniky je jen vaší volbou. Proto i když vás váš gynekolog posílá někam, kde se vám nelíbí, máte právo se rozhodnout jinak a vybrat si dle toho, co vám nejvíce vyhovuje.

  • I když už někam chodíte a nejste tam z jakéhokoliv důvodu spokojeni, vždycky můžete odejít jinam a nemusíte nikomu nic vysvětlovat.
  • Univerzální rada na správný výběr kliniky neexistuje, proto je dobré si vyslechnout doporučení, vyhledat si informace na internetu, přečíst reference, ale vždy byste se měli rozhodnout dle vašeho vnitřního pocitu.
  • Správný výběr je klíčem k vašemu úspěchu!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account