Na pulty knihkupectví právě zamířila unikátní kniha pro děti s názvem Mia a svět od autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové. Poutavý příběh děti provází současným světem takovým, jakým je a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti. K lepšímu pochopení ne úplně lehkých a vždy veselých témat slouží zdařilé výpravné ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzana Mulíčkové. Knihu vydalo nakladatelství Albatros a jejím odborným garantem je Asociace společenské odpovědnosti.
 
Hlavním záměrem knížky Mia a svět je zábavnou formou přiblížit dětským čtenářům témata a Cíle udržitelného rozvoje a předat jim poselství o tom, jak žít na planetě Zemi tak, aby nám ještě nějakou chvíli zůstala. „Nepotřebuješ superschopnosti, horu svalů ani nemusíš hned zachránit celý svět. Stačí začít přemýšlet o své budoucnosti. Zní to vcelku jednoduše, co říkáš? Zamysli se nad tím, co je pro tebe důležité. Na čem ti v životě opravdu záleží a co můžeš udělat pro to, aby se to zlepšilo,“ radí v doslovu Lucie Mádlová, autorka námětu a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která je odborným garantem knihy. 
Napínavým příběhem děti doprovází devítiletá holčička Mia, jejíž dialogy s rodiči i babičkou otevírají a vysvětlují mnoho témat týkajích se globálních změn klimatu, znečištění, úbytku biodiverzity, ale i nespravedlnosti nebo agresivity. Nastolené otázky nutí malé i velké čtenáře k zamyšlení a aktivnímu přístupu, motivují k rodinné diskusi a v neposlední řadě probouzejí zájem o naši planetu. „Hlavní hrdinka, devítiletá dívenka Mia, má před sebou velký úkol. Musí své nejbližší přesvědčit o tom, že každý může změnit svět, stačí začít tím svým malým cílem. Moc bych si přála, aby se v příběhu našly nejen děti, ale i jejich rodiče a společně se pak snažili přispět k lepší budoucnosti pro nás všechny,“ popisuje spisovatelka Barbara Nesvadbová. 
Výpravné ilustrace Renáty Fučíkové i dobrý skutek
Průvodcem k přijetí a pochopení  nelehkých a ne zrovna veselých témat jsou dechberoucí pohádkové ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzany Mulíčkové z Ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Prostřednictvím ilustrací jsem se rozhodla vyprávět další intenzivní příběhy, které působí jako soudobé pohádky. Za nejsilnější považuji ilustraci ledních medvědů, matky a mláděte, pod oblohou znečištěnou uhlíkovými stopami za letadly. Ledové kry se rozpadají a vzdalují od sebe, mládě se nevratně vzdaluje od matky. Myslím, že tohle je obraz, který mohou malé děti pochopit. A mohou díky němu apelovat na své rodiče, aby mysleli na udržitelnost planety,“ popisuje ilustrátorka Renáta Fučíková.
Knihu vydalo nakladatelství Albatros společně s Asociací společenské odpovědnosti jako součást k doprovodné kampani letošních Cen SDGs. „Knížka Mia a svět je v mnoha ohledech pozoruhodná. Klade si nemalé cíle – chce nejen pobavit a poučit, ale především zaujmout, nadchnout a změnit. Doufejme, že se jí to bude dařit, autorky odvedly velký kus práce a knížka má skvěle nakročeno,“ říká Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros.
Z každého prodaného výtisku putuje 50 Kč ve prospěch organizace Junák – český skaut na rozvoj skautských aktivit a výprav dalších holek a kluků za lepším světem. Asociace společenské odpovědnosti ke knize nabízí také doprovodnou online hru na www.hrazalepsisvet.cz, kde se děti mohou nadále inspirovat globálními cíli. 
Kniha Mia a svět je k zakoupení ve vybraných knihkupectvích,  na www.albatrosmedia.cz  a na www.nakuponadobro.cz za doporučenou cenu 299 Kč.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account