79

Všimly jste si někdy, jaká slova se objevují ve vašich hovorech? Lidé mluví a mluví a pozornost  většinou zaměřují pouze na konkrétní slova, jako jít nakoupit, banka, dítě,… ale pak tu máme taková malá, skrytá slovíčka, která však svým významem dokáží smysl věty pro druhého zásadně změnit. Kdysi jsme se tomuto tématu věnovali na přednáškách v partnerské komunikaci a ejhle, zrovna nedávno při jemné komunikační bouřce s manželem, jsme se právě na těchto slovech zasekli. Dvě slova, která vašemu vztahu a komunikaci s lidmi ani trochu neprospívají!
Síla slova
Dialog je významnou funkční jednotkou manželství. Slova při něm mají mocnou sílu, která může stejně tak inspirovat a léčit, jako zraňovat a drtit. Naučit se efektivnímu rozhovoru s partnerem často vyžaduje delší čas a umění. Kdo však tento um neovládne, většinou ve vztahu neprosperuje. A čeká ho rozvod. Zvlášť pozor by si přitom měli lidé dávat na pravidelné používání některých slov.

Pokud se často opakují a prolínají dialogem, či se přímo stávají hlavní výplní těchto rozhovorů, pak mohou vážně poškodit kvalitu vztahu. Prvním slovem je „nikdy“. Pokud jej člověk používá pravidelně a často, dává jasně najevo beznadějnost a konečnost. Druhému tím vyjadřuje, že není dobrý a dobrým nikdy nebude, protože neexistuje naděje na změnu.

Stejně nebezpečné je užívání příslovce „vždy“. Pokud je něco „vždycky“, na co si člověk stěžuje nebo co vyžaduje, pak působí příliš přísně a počestně. Opět tím vyjadřuje partnerovi, že je ten špatný, zatímco mluvčí ten dobrý, a že se s tím nedá nic dělat. Dialog staví do roviny „vše, nebo nic“ a tvoří prostředí nechápavé, neschopné se poučit a uzdravit.

Časté používání „ale“ na začátku odpovědi či reakce zní manipulativně a v podstatě neguje vše, co bylo vysloveno. Výpověď člověk činí neplatnou a pozitivní prohlášení může rázem proměnit v negativní.

Posledním ze slov pro manželství doslova toxických je přímo substantivum rozvod. Pokud jej člověk využívá k manipulaci a vyhrožování, pak si koleduje o jediné. Rychlý rozvod.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account