Určitě jsou vám povědomé věty typu „Určitě se mnou počítej, určitě přijdu, budu tam včas“. Pak se jen nestačíte divit, jak se vše rychle mění a je to úplně jinak. Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Měla jsem oslavu dvacátých narozenin společně s kamarádkou z vysoké školy. Každá jsme pozvaly přes 30 lidi. Jen rozdíl byl v tom, že mně z těch 30 lidí nepřišla skoro ani polovina. Od rána mi chodily výmluvné zprávy s katastrofickými scénáři, co se dotyčným stalo a kvůli čemu nemohou dorazit. Samozřejmě nezapomněli ještě dodat, jak je to moc mrzí. Tenkrát mi to bylo opravdu hodně líto.
To o čem tady píšu, není nic jiného než fakt, že za lidi mluví především činy a ne slova. Znám kolem sebe mnoho lidí, kteří vám naslibují hory doly, ale skutek utek, že? Možná jsem v tomto dříve také neměla jasno. Raději jsem ze strachu říci ne, slíbila něco, co jsem vlastně vůbec slíbit nechtěla. Říkala jsem ANO druhým, ale vnitřně sama sobě NE. Není divu, že jsem se z toho necítila dobře, když jsem šla sama proti sobě.
Můžu vám říct, že to někdy není lehké, ustát si tu svou pravdu a přesvědčení. Nikomu nenutím svůj názor, ale požaduji, aby mě alespoň vyslechl. Pokud druhý neumí naslouchat, pryč od takového člověka. Pokud někdo opakovaně neplní své sliby nebo vám opakovaně lže, „utíkejte“ pryč. Pokud po vás někdo požaduje změnu ve svůj vlastní prospěch, aniž by byl ochoten přistoupit na kompromis, „utíkejte pryč“ a už se radši nikdy nevracejte 🙂
Pokud nejsem na 100 % přesvědčená, raději nic neslibuji. Mnoho lidí nechápe, že jim nejsem schopna slíbit, že přijdu na událost, která se koná za půl roku. Snažím se prostě neslibovat něco, co je možné, že nesplním. Od té doby, co se učím říkat věci narovinu a neslibuji, mnoho lidí v mém životě tak nějak „zmizelo“. Naopak se ale objevili noví lidé, kterým mohu věřit a kteří mě berou takovou, jaká jsem. Nemusím jim lhát, vymýšlet si neuvěřitelné historky nebo se bát, že mě nepodrží, když mi bude nejhůř.
Je to takový povznášející pocit, když si nemusíte na nic hrát. Můžete upřímně a s dobrým úmyslem říci cokoliv a ti druzí vás vyslechnou, pochopí a chtějí o tom diskutovat. Jsem vděčná za tuhle vnitřní proměnu. Tenhle přístup mi otevřel nové možnosti, nové příležitosti, ale hlavně posílá mi do života opravdové přátele.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account