„V hlubinách zimy jsem konečně zjistil, že uvnitř mě tkví nezlomné léto.“
 – Albert Camus –

Příběh založený na skutečných událostech v předválečném čase na území tří pobaltských republik. Kruté podmínky a brutální zacházení s lidmi bylo nepředstavitelné.
Zima, hlad, nemoci, tvrdá práce a úmrtí. Na to vše čtenář nazírá očima patnáctileté Liny a jejího mladšího bratra, kteří této situaci museli, chtě nechtě, čelit.
Píše se rok 1941. Lina se těší, že po prázdninách půjde na uměleckou školu, nádherně totiž maluje. Jednoho večera k nim domů však vrazí sovětská tajná policie (NKVD, později KGB) a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Jejich jména se ocitla na jakémsi seznamu odpůrců tehdejšího režimu. Spolu s dalšími několika set nevinnými lidmi je čeká strastiplná deportace vlakem do nucených pracovních táborů až na druhý konec světa – daleko za polární kruh. Už na cestě musí všichni čelit nástrahám, u kterých jde doslova o život. O samotném přežívání v táborech ani nemluvě. O osud takto přepadených a doslova unesených lidí se vlastně ani nikdo nezajímal. S nástupem války řešil svět jiné „problémy“, a tak pobaltské státy, uvězněné mezi Sověty a nacisty, zkrátka zmizely z mapy pomyslným lusknutím prstu.
Více v recenzi zde: https://denisin-knizni-a-cestovatelsky-svet.webnode.cz/l/v-sedych-tonech/
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2013 nakladatelstvím Coo Boo. Celkem má 288 stran. Napsala Ruta Sepetys. Z anglického originálu přeložil Petr Eliáš. ISBN 978-80-7447-167-4.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account