349

VŠICHNI VÍME, ŽE ZEBRY JSOU ČERNO – BÍLE PRUHOVANÍ KOPYTNÍCI, JEJICHŽ DOMOVEM JE AFRIKA.
PROČ JSOU ALE PRUHOVANÉ? ZEBŘÍ PRUHY VZNIKAJÍ DÍKY TOMU, ŽE JE V JEJICH SRSTI NEROVNOMĚRNĚ ROZVRŽEN TMAVÝ PIGMENT melanin. POKUD CHLUPY melanin OBSAHUJÍ, JSOU ČERNÉ, POKUD NIKOLI, JSOU BÍLÉ. ROZDÍLY V ROZMÍSTĚNÍ, ŠÍŘCE A BAREVNÉ INTENZITĚ PRUHŮ JSOU I JEDNÍM ZE ZNAKŮ, PODLE KTERÝCH SE ROZLIŠUJÍ TŘI DRUHY ZEBER, A TO ZEBRA STEPNÍ, ZEBRA HORSKÁ A ZEBRA GRÉVYHO.
PŘITOM ALE PLATÍ, ŽE KAŽDÁ ZEBRA MÁ PRUHY USPOŘÁDÁNY DO JEDINEČNÉHO VZORKU, KTERÝ JE STEJNĚ UNIKÁTNÍ JAKO OTISKY PRSTŮ LIDSKÝCH. JELIKOŽ SE PRUHOVÁNÍ ZEBER LIŠÍ I V RÁMCI JEDNOTLIVÝCH DRUHŮ, HLEDALI VĚDCI PŘÍČINY TĚCHTO ROZDÍLŮ. PŘI NEDÁVNÉM VÝZKUMU ZEBER STEPNÍCH DOŠEL TÝM VEDENÝ VĚDKYNÍ BRENDOU LARISINOVOU Z INSTITUTU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A UDRŽITELNÝ ROZVOJ K ZÁVĚRU, ŽE ZÁSADNÍ VLIV NA ROZMÍSTĚNÍ, INTENZITU I ŠÍŘKU PRUHŮ MÁ TEPLOTA PROSTŘEDÍ. ČÍM JE PROSTŘEDÍ TEPLEJŠÍ, TÍM MAJÍ ZEBRY VÍCE PRUHŮ A JEJICH BARVA JE SYTĚJŠÍ.
A K ČEMU PRUHY SLOUŽÍ? ZEBRY MAJÍ DÍKY NIM NIŽŠÍ TĚLESNOU TEPLOTU. CHLADIVÝ ÚČINEK JE ZAPŘÍČINĚN PROUDĚNÍM VZDUCHU, KTERÝ VZNIKÁ NÁSLEDKEM TOHO, ŽE V OBLASTI TMAVÝCH PRUHŮ, KTERÉ POHLCUJÍ VÍCE SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ, JE PROUDĚNÍ VZDUCHU RYCHLEJŠÍ A KOLEM SVĚTLÝCH POMALEJŠÍ. NAPŘÍKLAD TEPLOTA KŮŽE SILNĚ PRUHOVANÝCH ZEBER JE AŽ O 3 STUPNĚ CELSIA NIŽŠÍ NEŽ TEPLOTA KŮŽE U NEPRUHOVANÝCH SAVCŮ ŽIJÍCÍCH VE STEJNÉ OBLASTI. PRUHY MAJÍ PRÝ NAVÍC I TU VÝHODU, ŽE CHRÁNÍ ZEBRY PŘED OVÁDY. JINÉ VÝZKUMY TOTIŽ PROKÁZALY, ŽE OVÁDI NERADI DOSEDAJÍ NA PRUHOVANÉ POVRCHY.
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account