136

Ve svém vůbec prvním blogu zde na Ženy s.r.o. bych se ráda věnovala navazování kontaktů (angl. networking) a co je v takové chvíli nejdůležitější. Ano, spousta z nás je spíše introvertní povahy. Ale život je o překonání sebe sama. Jak ráda říkám “Nemusíte měnit to, kým jste. Můžete se ale stát svou nejlepší možnou verzí.” A toto je jeden z příkladů.
Přestože žijeme v době virtuální a bezdrátové, lidská podstata je pořád částečně fyzická. Vztahy a kontakty jsou pro nás důležité a jako správné podnikatelky si to musíme uvědomit. 
Dnes už ale nestačí (ono to vlastně nestačilo nikdy) sedět doma na židli a číst. Člověk musí na základě nově získaných informací také konat. A proto doufám, že tento blog v některých z vás vzbudí takový zájem, že se zvednete, oblečete se, půjdete do místního papírnictví, pořídíte si vizitkář nebo adresářek a začnete jednat. Nebo najdete inspiraci a zakoupíte něco přímo z e-katalogu zde na Ženy s.r.o.  🙂
Základní pravidla
Pamatujte si jména
Opravdu důležité je si pamatovat jména. Mnohým z nás to ale může dělat problémy. Proto je nutné začít u sebe a tedy třeba už své vlastní jméno vyslovovat při představování nahlas a srozumitelně. Kolik z nás své jméno jen tak rychle zamumlá a na oplátku slyší mumlání od jiných? Je mi jasné, že už to každá z nás zažila.
Představte se zajímavě
Je to stejné, jako když představujete dva kontakty mezi sebou. Mnohé z nás je nepředstaví jen jménem, ale je dobrým zvykem se zmínit i o tom, co dané kontakty dělají za práci. A když to tak funguje u představování druhých, proč by to tak nemohlo fungovat i u představování sebe sama? Rozhodně více si zapamatujete, když se někdo představí “Dobrý den, já jsem Petra Páleníková a vlastním obchůdek s dětskou obuví.”, než když se jen řekne “Petra Páleníková”. Někomu to stačí, no zajímavost tomu ale chybí. Co když zrovna mluvíte s kontaktem, který je maminkou malého dítěte a shání pro něj botičky?  🙂
Svou vizitku mějte vždy po ruce
Nepodceňujte důležitost vizitek a rozhodně je mějte neustále s sebou. Protože právě ve chvíli, kdy u sebe nebudete mít ani jednu, je velká pravděpodobnost, že potkáte velmi důležitý kontakt. Ne každý si vás hned bude ukládat do mobilu. Vizitka je nositelem základních informací jako jsou jméno, kontakt a oblast “podnikání”. Mějte třeba vždy několik vizitek v peněžence.
Utřiďte si kontakty
Na utřídění kontaktů doporučuji jak vizitkář, tak třeba adresář a nebo deníček. Ta druhá varianta je výhodná pro rozšíření kontaktních informací. Umožňuje nám dopsat dvě inforamce, které nutně nemusí být na vizitce – v čem kontakt 1) podniká, 2) vyniká.
To, v čem kontakt vyniká může být například i to, že má kontakty na další kontakt, který by se vám do budoucna mohl hodit. Všechno si k vizitce nebo do deníčku hezky připište. Budete tak mít svou malou databázi kontaktů vždy po ruce.
Vezměte si třeba už své dosavadní kontakty – koho máte v telefonu? V čem podniká a vyniká? Všechno si utřiďte.
Hlavní pravidlo na konec – navazujte kontakty
Sedět doma je sice fajn, ale pořád jsme lidské a fyzické bytosti a na osobním kontaktu záleží. Nepodceňujte tedy společenské akce, kde můžete navázat další kontakty. Opravdu zde ale nemluvím o tom, že bychom měly každodenně chodit po diskotékách. Ne ne, jde o společenské akce, kde najdete inspirativní lidi nejen z vašeho oboru, kde nebude hrát hudba tak, že se neuslyšíte a kde budete tedy moct v klidu navázat vztahy.
Tak co? Dodržujete tato pravidla? Dělá vám některé problém? Pokud ano, pak třeba ještě dnes začněte danou oblasti vylepšovat. Nebojte se navazovat vztahy, i když jste ve své podstatě introvertní povahy. Každý je jen člověk a stejně tak je tedy člověkem i případný nový kontakt. Najděte si čas na společenskou akci a hlavně – usmívejte se  🙂
Těším se na případná setkání s vámi a děkuji za vaši přízeň.
Vždy s úsměvem  🙂
OfficialMe (Markéta Tichá)

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account