99 % klientů, kteří ke mě přijdou na terapii, mi při popisování svých problémů a proč vlastně přišli, řekne větu: “Abyste si nemyslela, že jsem blázen.” 

V tom případě jsem největší blázen ze všech, protože jsem sama na terapii chodila celkem 2 roky.

Kdysi jsem to viděla stejně
Svoje problémy z dětství a dospívání jsem dlouho nechtěla jít nikam řešit. Dokonce mě to ani jako možnost nenapadlo! Myslela jsem, že je zpracuju sama. Ale nedařilo se mi to a pořád jsem se točila ve stejném kruhu.
Pár lidí se mě ptalo, jestli se svými problémy nechci zajít k psychologovi. Nechtěla jsem. Nechtěla jsem, aby mě někdo posuzoval. Taky jsem nechtěla být za blázna.
Tolik let mohlo být jiných
Když jsem se konečně rozhoupala k řešení, hrozně se mi ulevilo. Člověk může svoje problémy zahodit a mít se líp! Můj život před a po terapii je úplně jiný. Kdo mě zná dlouho, tak to může potvrdit. Nechápala jsem, proč jsem to neudělala dřív.
Jak jsem to viděla, jako klientka
Úleva – to je asi nejsilnější slovo.
Životem se dá jít svobodněji.
Pomohl mi střízlivý, věcný, nezávislý pohled.
Terapie mi ukázala pozitivní věci, které jsem do té doby neviděla.
Že řešit problémy je normální.
A že existuje řešení i na věci, které vyřešit nejdou – jenom k nim začnete jinak přistupovat.
Určitě bych toho mohla napsat víc.
Žiju tu změnu, proto to dělám
Když jsem se rozhodovala, jakou cestou chci jít pracovně dál, byla terapie (a koučink) tou nepřirozenější volbou. Vím, jak moc to člověku může pomoct.
Jak to vidím jako terapeutka
Když někde řeknu, že jsem psychoterapeutka, často se stává, že slyším: “Tak to si teď budu muset dávat pozor.” A to i od člověka, který mě nevidí poprvé a doteď si žádný “pozor” nedával.
Takhle to ale vůbec není. Terapeut není člověk, který by posuzoval, jestli se někdo chová “správně” nebo “špatně”. Který by rozdával diagnózy a hodnocení. Je to odborník na úlevný rozhovor.
Kdybych měla každého klienta hodnotit, tak se fakt zblázním 🙂 Nemám kapacitu někoho analyzovat a hodnotit. Soustředím se na to, s čím klient přichází a co chce, aby bylo výsledkem naší spolupráce. Aby se mu ulevilo a mojí pomoc už do budoucna nepotřeboval.
Třeba moje zkušenost někoho povzbudí
Překonání strachu z návštěvy odborníka při řešení nejrůznějších problémů, se stalo důležitou součástí mojí práce. Chtěla bych, aby se lidi nebáli, že budou za blázny. Proto tohle všechno píšu…
Vím ale, že většina lidí v životě  na terapii nepůjde. Vůbec to totiž nepotřebují!

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account