Bojíte se začít něco nového? Máte strach vykročit ze své komfortní zóny vyzkoušené a zaběhnuté profese, kterou jste dělala pět, deset, patnáct let? Obavy z nejistoty vám berou chuť  udělat změnu? Říkáte si: „na to je pozdě, to už se nenaučím “, v horším případě „už se mi nechce“…

A co teprve, když pomýšlíte na návrat zpět do profesního života po rodičovské nebo dlouhé pauze doma. Na svou původní pozici se z jakéhokoliv důvodu nevracíte, avšak nic jiného vás nenapadá. Nebo možná ano, ale říkáte si, že na to nemáte praxi. Ani vlastně nevíte, zda by vám to šlo…

Jako malá holka jsem milovala dobrodružné příběhy o Pipi a jejích ztřeštěných nápadech i neomezených možnostech. Fascinovalo mě, jak se se vším dokázala vypořádat s lehkostí sobě vlastní. Nic nebyl problém. Všechno chtěla zkusit. Svobodná, bez omezení. A většinou se jí to povedlo. 

Znovu jsem si na tuhle nebojácnou rusovlasou holčičku vzpomněla, když jsem letos absolvovala zajímavý seminář na téma hledání lidského potenciálu s Janem Muhlfeitem. Během úvodní prezentace zazněla krásná věta, kterou mám dodnes v hlavě:

“Když se narodíme, jsme jako tryskové letadlo, ale ostatní nám do toho hází vidle.”:-)

Trefné, že? Kolik omezení nám rodina, škola, okolí staví do cesty v podobě: “to nesmíš“, „raději to ani nezkoušej“, „ať tě to ani nenapadne“, „to se ti nepovede“, a  zejména :„to ti moc nejde-na tom bys měla zapracovat“.
 
Postupem času v nás mohou lehce zapustit kořeny pochybnosti typu:“ jsem v tom dost dobrá?“, „zvládnu to?“, „to mi fakt nejde, asi bych to měla zlepšit“. Mnohdy pak začneme tvrdohlavě pracovat na něčem, co nám opravdu nejde. Ale zřejmě ani nikdy moc nepůjde. A zatím nám kdesi  „zevluje“ náš talent. Možná skrytý,  možná jen upozaděný. Každopádně ho (moc) neposilujeme. 
A tak se lehce stane, že místo, abyste  našla a rozvíjela své silné stránky, na nichž můžete stavět další kroky svého profesního směřování, trápíte se “zlepšováním“ těch slabších. Vaše talenty jsou více a více zahrabávány do hloubi  Vašeho nitra, zřejmě navíc posilovány, již téměř  jistotou, že „na tohle fakt nemám“ a „nebudu to ani zkoušet“.
Nebojte se zkusit něco nového. Zamyslete se nad tím:

    co mě baví?

    v čem jsem dobrá?

    co u mě ostatní poptávají, co mi opravdu jde?

Takže, jestli přemýšlíte, co budete dělat, až vaše dítko necháte objevovat jeho talenty ve školce a vy skočíte zpátky do pracovního procesu…NEBOJTE SE ! Zapřemýšlejte a zkuste si odpovědět  na výše uvedené otázky. “Oprašte“ své staré dobré talenty nebo objevte nové. Třeba jste na ně, právě během rodičovské natrefila. Nemůže se stát nic horšího, než že to tentokrát nevyjde. Ale když to nezkusíte, nikdy se to nedozvíte.
Vzpomeňte si na Pipi dlouhou punčochu, která se do  zkoušení nových činností vrhala s úžasnou hláškou:

„To jsem ještě nedělala-to mi půjde!“ 🙂

Při testování nových aktivit, činností  nebo profesí, vám držím palce! Učte se, objevujte, zkoušejte, rozvíjejte. Ať jste stále na rodičovské nebo již v práci a hledáte novou motivaci….Buďte tvořivé-nejen v práci, ale i v životě!

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account