166

V dnešní době komunikujeme většinou online. To znamená, čím více rozeslaných newsletterů, sms nebo statusů na Facebooku, tím lépe. V internetové poště se nám objevují stovky obchodních nabídek a tisíce slevových voucherů. Ruku na srdce, kolik z nás si takový newsletter skutečně přečte a kolik z vás slevový voucher doopravdy využije?
Málokdo se soustředí na osobní kontakt a vytváření užších vazeb se svými klienty. Protože takový vztah není založený na důvěře, je pro zákazníky velice jednoduché přejít ke konkurenci. Oproti hromadnému rozesílání zpráv, kde stačí pouze jedno stisknutí tlačítka, taková práce vyžaduje čas, lidský přístup a spoustu investované energie. Odměnou však bude, že se vám vynaložené úsílí vrátí, a to nejen po finanční stránce.
Jakým způsobem si můžeme udržet stávající zákazníky a získat nové? Představte si, že jste majitelkou luxusního kosmetického salonu, která  si začíná budovat vlastní klientelu. Máte dlouholeté zkušenosti, znalosti v oboru a velice příjemné vystupování. Skutečně máte zákaznicím co nabídnout. Profesně splňujete snad všechny požadavky pro získání širokého okruhu zákazníků. Měli by mít pocit, že to, co děláte, děláte skutečně pro ně, pro jejich užitek, nikoliv pouze pro navýšení svého zisku.
Prioritou tedy není zisk, ale poskytování kvalitních služeb. Budete-li si vážit vašich zákazníků, budou se do vašeho salonu rádi vracet. Navýšení zisku přijde později samo. Nespoléhejte na poskytování slev. Rozdává je každý, lidé jsou vůči nim imunní a zákazníci dnes postrádají hlavně osobní přístup.
A jak přilákat zákazníky?
1. Naslouchejte bedlivě přáním svých stávajících zákazníků. Staňte se jejich přítelem, který s nimi prožívá radost i starost.
2. Dopřejte svým věrným zákazníkům něco extra. Dá se to udělat různými způsoby. Dejte jim najevo, že si jich vážíte. Buďte vynalézaví. Po příchodu jim nabídněte něco na zub, například kvalitní pralinky či skleničku sektu. Nebo předejte vlastnoručně zhotovené přání s poděkováním a zeptejte se, jak jsou s vašimi službami spokojeni. Takové pozornosti v dámách zanechají příjemnější pocity, než když jim nabídnete voucher s 10% slevou. Navíc, cenově vás jistě pralinky vyjdou levněji než slevový voucher.
3. Využijte neobsazené termíny. Pokud víte, že máte volná místa v diáři, která se již nezaplní, nabídněte je stálým zákazníkům a dejte jim slevu. Berte to jako jedinečnou možnost, jak vylepšit vzájemné vztahy.
4. Organizujte speciální akce. Jako majitelka kosmetického salonu můžete například uspořádat přednášku na téma „Jak poručit vráskám“ s degustací vína. Vaše stávající zákaznice si s sebou mohou přivést jednoho hosta. Ideální je, pokud se akce koná přímo ve vašem salonu – hosté přijdou přímo k vám. Váš podnik tak pro ně nebude jednou velkou neznámou. Prohloubíte  vztah se stávajícími zákazníky, ukážete, že nejste pouze průměrná kosmetička, ale člověk na svém místě. Mezi hosty můžete objevit nové potencionální zákaznice. Navíc dobrá akce mívá kladnou odezvu a co je lepšího než osobní doporučení? Vztahy tím prohloubíte o to více, než by zvládl e-mailem zaslaný voucher. Důležité je neustále získavat kontakty. Uspořádejte tombolu, aby měly dámy důvod vám dát své vizitky. Takové kontakty jsou později k nezaplacení.
5. Přidejte vzorky zdarma. Kdo by neocenil malý dárek a k tomu ještě zdarma? Není nutné darovat celý balíček kosmetiky. Nechte je, ať si standardní balení koupí samy.
6. Využívejte ke komunikaci se zákazníky sociální sítě. Pište články, pište recenze na kosmetiku, odpovídejte na dotazy. Máte-li VIP zákazníky, vyfoťte se s nimi a sdílejte fotografie. Koho by nepotěšilo, že chodí do toho samého salonu jako Simona Krainová nebo Karel Gott.
7. Požádejte zákazníky o hodnocení.V době, kdy si zakládá kosmetický salon po dvoutýdenním rychlokurzu téměř každý, využijte kladného hodnocení stávajících zákaznic. Jsou-li se službami spokojeny, nebude pro ně žádný problém vám reference poskytnout.
8. Využijte každou příležitost ke komunikaci s klientkami. Hlídejte data jejich narozenin, úspěchy a jiné důležité události v jejich životě. Popřejte jim nebo jim věnujte dárek na uvítanou. Stačí málo, ale výsledky se dostaví.
Nezapomínejte, že do všeho musíte dát srdce. Děláte-li to jen z vypočítavosti, nic tím nezískáte, lidé to poznají.
Další články:
Vytvořte si síť kontaktů dříve, než ji budete potřebovat 
Chyby v networkingu. Víte o nich?
Důvěra … Váš nejcennější kapitál při jednání s lidmi

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account