Před pár lety jsem během druhé mateřské dovolené cítila velké osvobození a radost ze života. Zároveň jsem tušila, že návrat do zaměstnání bude z několika důvodů složitý. Chtěla jsem najednou vyzkoušet, jestli jsem schopná pracovat sama, najít si činnost, která bude bavit nejen mě, ale i někoho dalšího. Vzhledem k tomu, že jsem neměla hlídání, bylo třeba, aby se má práce stala i zábavou pro mé děti.
Na začátku vznikla kniha
První, do čeho jsem se pustila, bylo napsání a vydání knihy Průvodce pohádkovým Slovinskem, kterou jsem nosila v hlavě už několik let. Na začátku jsem si vytvořila plán i s termíny, které jsem byla odhodlaná dodržet. Každý den jsem vstávala o hodinu dřív, abych stihla napsat určitý počet stránek. Po dopsání textu jsem na internetu hledala ilustrátorku a grafičku (poptávka nebyla omezená jen na ženy), obě jsem našla mezi maminkami na MD. Dalším krokem bylo najít vhodnou tiskárnu, což bylo trošku složitější, ale nakonec i to vyšlo – našla jsem olomouckou tiskárnu Properus, která mi vyhovuje komunikací, kvalitou své práce, okamžitou výrobou a příznivými cenami.
Internetový marketing
Knihu jsem měla a chtěla jsem ji také dostat mezi čtenáře. S internetem to nebylo zas tak těžké. Založila jsem stránku, na kterou jsem začala vkládat odkazy a zajímavé články a také možnost objednání knihy. Zapojila jsem se do tematických diskuzí. Snažila se najít partnery zabývající se podobnou činností, vyměnili jsme odkazy na své weby, podporujeme se vzájemně zmínkami o své činnosti. Na Facebooku se podařilo vytvořit několik zajímavých online událostí (bavíme se o době před 5 lety), virtuální křest knížky měl velký úspěch, díky tomu přibývala nová osobní spojení se zajímavými lidmi.
Tehdy jsem netušila, že něco jakointernetový marketing, copywriting a linkbuilding existuje. Dnes mě tyto věci živí, baví mě, jak se tyto obory rychle mění, pořád se něco učím, pracuji pro zajímavé klienty z různých oblastí – finance, cestování, móda, bydlení a další.
Osobní reklama
Díky zviditelnění na internetu a sociálních sítích (musím dodat, že v té době jsem měla stále nemocné děti a nikam jsem se nedostala) přišla i zajímavá nabídka na externí spolupráci se známou firmou Ataxo, zabývající se internetovým marketingem. Spolupráci v oblasti linkbuildingu a copywritingu mi tehdy nabídla specialistka na SEO Míša Matanelli, díky níž jsem se pak dostala k externí spolupráci s Centrum Holdings (nyní Economia a.s) a s Dobrým webem (dnes je mou milou šéfovou Danča Rajtmajerová). V Dobrém webu se také školím a seznamuji se s novými trendy v oblasti internetového marketingu. Tento obor je totiž pro práci freelancera jeden z nejvhodnějších. Stačí připojení na internet a můžete ji vykonávat v kavárně, na chatě, na horách, na pláži nebo doma. Pokud už máte nějaké jméno v oboru, zajímavé zakázky na sebe nenechají čekat.
Osobní značka
Na samém začátku jsem si vybrala téma, které moc lidí u nás nezajímá – Slovinsko a slovinské pohádky. Na druhou stranu z těch, kteří ho poznali, se stávají opravdoví nadšenci. S čtenáři mé knihy jsem ve spojení, s některých se stali partneři, z některých blízcí přátelé. Dochází k dalším a dalším velmi zajímavým propojením a spolupráci  –  kampaně na podporu čtenářství Rosteme s knihou a Celé Česko čte dětem, slovenista a nakladatel Mgr. Radek Novák, cestovní kanceláře, restaurace se slovinskými národními specialitami, organizátoři veletrhů Svět knihy a Ostravské veletrhy, velvyslanectví atd. O tom jsem mohla ještě před pár lety jenom snít. Asi už je moje jméno tak trochu i osobní značkou, když se řekne Slovinsko, pohádky, čtenářství. Tím chci říct, že člověk by měl dělat, co ho baví, co je jeho vášní, i když to zpočátku není zrovna „in“.
Mám svůj Profil na portálu Na volné noze a vždy, když jsem přemítala, že tam mám takové dva různé směry své působnosti (internetový marketing a pohádky), které možná potenciální zájemce z jedné či druhé strany odradí, přišla zajímavá poptávka. V loňském a letošním roce jsem byla zapojena jako lektorka do kurzů copywritingu, biblioterapie a storytellingu, což mě nadchlo.  Nebo nedávno, když jsem opět cítila jakousi nejistotu, zazvonil mobil od klienta, že jsem přesně ten člověk, kterého potřebuje do svého projektu, v němž využije oba mé obory. Spolupráce se rozjela a jsem z ní nadšená po všech stránkách.
Co mi přináší práce na volné noze
Po skončení mateřské dovolené jsem se vrátila na zkrácený úvazek ke svému zaměstnavateli. Setrvala jsem v pracovním poměru ještě dva roky, které byly velmi náročné a stresující. Dnes jsem na „obou volných nohách“ a jsem spokojená. Vše zvládám, práci i rodinu, nemocné děti. Syn byl na operaci a pak tři týdny doma, po něm dcera tři týdny s chřipkou, návštěvy lékařů, zubařů atd., to jsou pro zaměstnanou ženu noční můry a šílené situace. Letos mi to vůbec nevadilo, pracuji většinou z domu, takže jsem mohla být v klidu s dětmi. Jen jsem si práci jinak zorganizovala, abych ji zvládla tak, jak ji mám každý měsíc rozplánovanou. Pracovní úkoly je důležité mít pod kontrolou a pak je vše v pohodě. Dělám práci, která mě baví, spolupracuji s lidmi na stejné vlně, těším se na to, co přijde nového. Srdečně vás zvu na své nové stránky.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account