121

Vstup do Nového roku je zpravidla provázen bilancováním roku uplynulého a zároveň dáváním si různých slibů a předsevzetí. Moje předsevzetí se sobě nápadně každý rok podobají a jako první a hlavní předsevzetí je zhubnout minimálně deset kilo. Většinou si ještě přidávám, že se chci konečně pořádně naučit angličtinu a ve finále si stejně nejvíc přeji štěstí a zdraví pro celou rodinu.
Kromě toho si na vás může se svým vánočním přáním vzpomenout někdo, s kým už běžně nejste v kontaktu, ale přesto si na vás občas vzpomene. Jako třeba náš bývalý soused, který tady sice již hodně let nebydlí, přesto má na pobyt v naší vsi nezapomenutelné zážitky.
Tak ten se divil  – ,,Co se to tam u vás děje? Co se to tam u vás stalo, že je najednou vesnice samá kultura? Když jsem tam tenkrát bydlel, tak by mě vůbec nenapadlo, že je něco takového možné. Že by se tam nastěhovali noví lidé z Prahy? Čím to jenom může být?”
Tak noví lidé se sem asi stěhují, tak to je pravda, ale tyhle změny začaly postupně příchodem nového starosty. Tak to byla velice příjemná změna a to proto, že kromě svého působení ve vsi založil i dramatický kroužek pro děti. Tak to byl přímo historický počin, protože jedna z prvních hudebních pohádek, kterou děti zahrály, byla Červená karkulka z filmu Tři bratři a do dnešních dnů se dohaduji se svojí kamarádkou, která z těch rolí tam byla nejdramatičtější. Jestli Červená karkulka v podání její dcery Emmy, nebo jestli role vlka v podání mého Kryštůfka. V každém případě to bylo asi to jedno z nejhezčích divadelních představení, které jsem kdy viděla a všechny děti byly skvělé.  
A protože mu to bylo málo, tak kromě dramatického kroužku pro děti založil i divadelní spolek Mošna, ve kterém účinkují již dospělý. Nedávno jsem viděla jejich divadelní představení „ Limonádový Joe“ a mělo to tak veliký úspěch, že místní hospoda byla plná prasknutí a všichni žádali opakování.
A protože toho stále ještě není dost, tak si pozval Ivo Šmoldase a jeho syna Libora Šmoldase.
NO, a teď kamaráda dost naštvu ( dobře mu tak, neměl se stěhovat), protože jsem si právě vzpomněla, že mi jednou vyprávěl, že má hrozně rád  právě jazz. A právě Libor Šmoldas je náš přední jazzový kytarista a jeho koncertní a pedagogické aktivity zahrnují čtyři kontinenty a světové metropole New York, Washington, Sydney, Peking, Istambul či Londýn. Má za sebou pěknou řádku mezinárodních spoluprací a natočených desek. Ve Vraňanech ještě nebyl, tak se tady tento pátek zastavil, zahrál několik písniček na kytaru.Dozvěděla jsem se, že má tři děti a hned ráno v 8.15 má připravený taxík, který ho odveze na letiště a poletí do Austrálie. Tam bude zase učit další lidi ke hře na kytaru, tak mi to přišlo takový hezký, že se ještě před tou Austrálií zastavil u nás ve Vraňanech.
Byl tam se svým tatínkem Ivo Šmoldasem. To je náš český básník, překladatel, scenárista, kulturní publicista, moderátor, redaktor a nakladatel. V současné době pracuje jako umělec na volné noze a spolupracuje i s Českou televizí, kde připravuje pořad o knihách Knižní svět. Kromě televize je aktivní i v rádiu a na Dvojce Českého rozhlasu uvádí vlastní talkshow Lenoška Iva Šmoldase. Aha, tak proto tam vyprávěl, že vůbec nejradši má nicnedělání.
Tak to bylo příjemné setkání s příjemnými lidmi, které se konalo hned první týden tohoto roku pod záštitou obce Vraňany a divadelního spolku Mošna.  A tím se v naší vsi otevřela nová brána do Nového roku plná dalších kulturních zážitků a setkání se zajímavými lidmi.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account