Při investování je naše rozhodnutí ovlivněno 3 hlavními položkami, a to:
Likvidita
Riziko
Výnos
 
Tyto položky si představte jako 3 vrcholy trojúhelníku, viz níže:

Při investování bychom logicky chtěli ideálně riziko na bodě nula, výnosy v řádu desítek procent a ideálně možnost si kdykoliv peněžní prostředky vybrat.
 
Toto však logicky není možné. Nemůžeme mít vše 3 věci najednou.
 
Pokud budeme mít peníze na spořícím účtu – riziko prakticky nulové, výnosnost obdobně taky skoro nic, ale likvidita skvělá. Taže 2 ze 3.
 
Představme si akcie obchodované na burze – riziko je větší (hodnota akcií se pohybuje, může vzrůst, ale může i klesnout na nulu), výsnos je lhistoricky mnohonásobně lepší než na spořícím účtu, likvidita je dobrá (obchodované akcie se dají snadno prodat). Takže obchodná situace.
 
Je těžké, najít všechny tři položky najednou. Naše rozhodnutí ohledně investování tedy musí volit mezi kombinací těchto 3 kritérií dle našich preferencí. Někdo má větší toleranci k riziku a raději se soustředí na výnos, jiný je ochotný podstoupit nižší riziko, ale zato získá nižší výnosnost, apod.
Správná cesta pro každého je jiná. Je však důležité si uvědomit, že nikdy nelze mít vše najednou. Vždy se musíme spokojit s kompromisem mezi mírou rizika, výnosnosti a likvidity.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account