Narodil se v Jihlavě 11. února 1970. Martin Stránský hrál v divadle už jako dítě, ale tehdy ještě po herecké kariéře netoužil. Studoval gymnázium v Telči a věnoval se sportu – závodně hrál volejbal – a uvažoval o fakultě tělesné výchovy a sportu. Ovšem po odehrání ochotnického představení se souborem, kde vystupoval také jeho otec, se rozhodl pro DAMU. Přijímačky vyšly až napodruhé a tak Martin strávil rok v jihlavském Horáckém divadle jako elév. DAMU absolvoval roku 1994 rolí Laca v Její pastorkyni.


Od roku 1993 je ve stálém angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla, kde ztvárnil na desítky komediálních, psychologických, vážných či historických rolí. Dokonce ukázal i svůj hudební talent v představení Šakalí léta. Odtancoval i odzpíval hlavní roli Bejbyho. V současné době zde mimo jiné exceluje ve hře W. Shakespeara – Zkrocení zlé ženy v titulní roli Petruccia.

Martin se nebrání ani hostování v dalších českých divadlech, zahrál si například Valmonta ve Velmi nebezpečných známostech v ND Brno, Randalla Patricka McMurphyho v Přeletu nad kukaččím hnízdem v pražském Divadle Pod Palmovkou, kde ho můžete vidět také jako Cyrana z Bergeracu.

Od roku 1996 se věnuje dabingu (hlavní role v seriálu MacGyver, Dr. House) a také se objevil v několika českých seriálech (Ulice, Agentura Puzzle, Pojišťovna štěstí, Kriminálka Anděl, Ordinace v růžové zahradě 2), televizních filmech (Devatenáct klavírů, Boží duha, In nomine patris), pohádkách (Anička s lískovými oříšky, Peklo s princeznou) či celovečerním filmu (Pravidla lži, Crashroad, Habermannův mlýn).

Martin má rád společnost a rád se baví. Když chce ale být sám, hraje prý počítačové hry nebo si přečte nějakou dobrou knihu. U sportů vyhledává ty kolektivní a nejlépe se odreaguje při hokeji nebo squashi.
V současné době si hlasu Martina Stránského můžete užít i prostřednictvím některé z audioknih které skvěle namluvil. Velký úspěch zaznamenala trilogie Milénium Stiega Larssona stejně jako Životopis Stevea Jobse od Waltera Isaacsona nebo tetralogie Odkaz Dračích jezdců Christophera Paoliniho.

Je ženatý a žije v Plzni.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account