Myslím, že hudba sama o sobě je léčení,” řekl americký hudebník Billy Joel. “Je to výbušné vyjádření lidstva. Je to něco, čeho se všichni dotýkáme. Bez ohledu na to, z jaké kultury pocházíme, každý miluje hudbu.”

Většina z nás bezvýhradně souhlasí s tímto tvrzením a je to právě tato univerzální vazba s hudbou, která vedla výzkumníky po celém světě k tomu, aby prozkoumali její terapeutický potenciál.  “Máme tak hluboké spojení s hudbou, protože je to” hardwired “v našich mozcích a tělech,” řekla Barbara Else.

Když myslíme alespoň  na jednu píseň, kterou, když  slyšíme, tak vyvolá emocionální reakci. Mohla by to být píseň, která doprovázela první tanec na vaší svatbě, například, nebo píseň, která vás potěší.

Studie vědců z University of McGill v Kanadě z roku 2011 zjistila, že poslech hudby zvyšuje množství dopaminu produkovaného v mozku – chemickou látku zvyšující náladu, což z něj činí vhodnou léčbu deprese . Snížení bolesti a úzkosti Bob Marley jednou zpíval: “Jedna dobrá věc o hudbě, když to udeří, necítíte žádnou bolest.” Podle některých studií může toto prohlášení být pravdivé. Začátkem tohoto roku MNT informovala o studii vedené Brunel University ve Velké Británii, že navrhovaná hudba může snížit bolest a úzkost u pacientů, kteří podstoupili operaci. Analýzou 72 randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících více než 7 000 pacientů, kteří podstoupili operaci, vědci zjistili, že ti, kteří hráli hudbu po jejich zákroku, uvedli, že cítili menší bolest a úzkost než ti, kteří hudbu neposlouchali, a také méně pravděpodobně potřebovali léky proti bolesti. Tento efekt byl ještě silnější u pacientů, kteří si vybrali hudbu, kterou poslouchali. Tato studie je jen jednou z mnoha ohromujících skladeb pro její účinky proti bolesti. V březnu 2014 výzkumníci z Dánska zjistili, že hudba může být prospěšná pro pacienty s fibromyalgií – poruchou, která způsobuje bolesti svalů a kloubů a únavu . Poslech klidné, ​​uvolňující, sebevědomé hudby „významně snížil bolest a zvýšenou funkční mobilitu“ u 22 pacientů s fibromyalgií . Ale proč se zdá, že hudba zmírňuje bolest?

Když cítíte stres nebo bolest a poslechnete si svou oblíbenou  písničku nebo kapelu, tak vás to uvolní a budete se cítit líp – a existuje mnoho studií, které tento efekt podporují. Studie, kterou MNT minulý měsíc zveřejnila , například zjistila, že děti zůstaly klidnější déle, když poslouchali hudbu . Podle některých výzkumníků může hudba pomoci zmírnit stres snížením hladiny kortizolu v těle – hormonu uvolněného v reakci na stres. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account