Vedle dalších míst v Praze se i Diakonie stala místem organizovaného útoku vandalů. Ti výhrůžným nápisem „SMRT HATEFREE“ a dalšími projevy vandalismu poškodili vstup do sídla Diakonie na pražských Vinohradech.
Události posledního víkendu v Praze vnímáme jako mimořádně znepokojivé. Cílem organizátorů těchto „protestů“ je nepochybně šířit strach a vyhrožovat těm, kteří se rozhodli podporovat ovzduší pokoje a rovného přístupu vůči všem. Diakonie však ze svých postojů nesleví a dál bude plnit své poslání, tedy pomáhat všem lidem bez rozdílu barvy pleti, sexuální orientace, náboženství nebo světonázoru.
Všechny poškozené podniky či instituce spojuje zapojení do sítě HateFree Zone, tedy míst, jež deklarují přístup ke všem lidem bez nenávisti a násilí. Také Diakonie k těmto místům patří a patřit nadále bude.
 
Tohle je část prohlášení, které jsme napsali potom, co jsme se i my během víkendu stali terčem pro lidi, kteří měli potřebu označit nám vchod nacistickými symboly. Vedle oficiálního prohlášení já za sebe dodávám ještě tohle. 

Spíše sdílím příspěvky jiných, než abych psala sama. Jsem přesvědčená, že je hodně lidí, kteří umí vyjádřit to, co si myslím, lépe než já sama, tak je ráda podpořím sdílením jejich názoru. Tohle ale píšu já za sebe. Neonacisti totiž nevynechali ani „mojí“ Diakonii a byla jsem to já, kdo zapojení se do HateFree Culture zón inicioval. Nechci podpořit rozdělování společnosti a nálepkování se, ale cítím, že je potřeba dát jasně najevo svůj názor a ukázat, že představy o masivní podpoře extrémistů jsou zcestné. Proto jsem ráda, že projekt HateFree Culture existuje, že bourá hoaxy a ukazuje, že lidi, kteří nemají potřebu šířit zbytečnou nenávist, tu jsou a je jich hodně. Tolik k ‪#‎hatefree‬.
Nacismus a jiné ismy byly v naší společnosti vždycky, paměť je krátká a lidé různí. Nebudu se tedy vyjadřovat k tomu, co je to za lidi, kteří cítí potřebu tohle udělat. Útoky už odsoudilo dost lidí. K jednomu ismu se ale vyjádřit chci, a to je populismus. Je totiž stejně nebezpečný, jako ty ostatní. Populismus má na tomhle řádění velký podíl. A pokrytecky si to nechce přiznat. Dokud budou v naší společnosti vysoce postavení politici šířit nenávist, strach a dokonce lži v naivní snaze získat politické body, budou jenom nahrávat extrémistům. Protože kdo se opravdu bojí, volí to nejsilnější řešení. Chci, aby si tohle uvědomili politici napříč spektrem, prezidentem počínaje a lokálními politiky konče, chci, aby lidem říkali, že demokracie nemůže fungovat bez odpovědnosti, že nemůžu říkat, co se mi zlíbí a nenést za to následky, že o tomhle svoboda projevu opravdu není, chci, aby nás jako společnost vychovávali, protože jsme očividně ještě velmi nezralá společnost, která neví, co svoboda a demokracie vlastně je, neváží si jí a nebere na sebe odpovědnost za její fungování. Taky chci, abychom ve snaze o přílišnou liberálnost neztráceli hodnoty a ve snaze o přílišný individualismus neztratili zájem o to, co se děje kolem nás, a odvahu se proti špatným věcem postavit. Populismus a všichni jeho posluhovači jsou ti, které viním z víkendových útoků.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account