Šéfredaktorka Jana LeBlanc o inspiraci, která ji donutila vypnout sporák.

Dnes je populární orientovat se na přítomnost. A taky množství. Všechno je třeba začít teď hned a ve velkém. A že na to nemáte, vzdělání, peníze, odvahu, energii, chuť, cokoliv to už … je tak nějak vedlejší, všimla jste si? Dělat toho hodně, dělat to všechno na plný plyn a dělat to hned, se stalo mantrou, která nám přinést úspěch a štěstí. Kolikrát mám pocit, že když někdo prohlásí, že něco udělá později nebo počká, nebo že začne v malém, lidé kolem se tváří, jako by se dotyčný právě rozhodl promrhat život.

„Jak že to teď všechno nezvládneš? To je ale musíš zvládnout!“ Když nám to neříká šéf, kamarádka nebo o tom nečteme v časopisech, říkáme si to samy. Když to zvládají ostatní (a s dětmi!), zvládnu to přece taky, dušujeme se, zatímco u dodělávání prezentace mícháme večeři, zapínáme pračku, telefonujeme s kamarádkou, kojíme a tak všelijak dál. Když si pak jednou za čas pod tíhou nějaké dobré rady uvědomíme, že mezi tím vším odškrtáváním harmonogramů nemáme žádný život, který by nám dělal radost, objednáme se na kosmetiku, abychom se z ní druhý den odhlásili, protože nestíháme. Pro okolí jsme za hrdinky (kdybych toho zvládla tolik co ona!) samy se sebou ale nemůžeme žít.

Minulý týden jsem potkala ženu, která na tom byla úplně stejně. Šila na sebe jeden bič za druhým, padala na pusu, ovšem dušovala se, že na všech plotýnkách jejího sporáku lze konstantně udržet šestku. A nevyhořet. Myslela si to tak dlouho, dokud pod ten sporák nespadla. Když se pak probudila v nemocnici, zjistila, že dělat všechno na plný plyn a hned, aby člověku náhodou něco neuteklo, je hloupost. Jak mi pověděla, v životě jsou určitá období, kdy musíme jedno nebo druhé udržovat jen na malém plamenu, případně sporák na chvíli úplně vypnout a jít se – třeba najíst do restaurace. A klidně i chvíli počkat, než se ho rozhodneme znovu nahodit. Pomůže nám to rozdmýchat plamen mnohem větší zítra, pozítří, za týden nebo za rok. Nemoderní, ale k zamyšlení, co říkáte?

Tolik můj příspěvek do dnešní ankety o inspiraci, o které se víc dočtete zde.
A to zdaleka není všechno, co pro vás chystáme.
Pohodový týden,
Vaše Jana

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account