Narodila  se v Praze 26. března 1938. Jana Hlaváčová je jedna z nejvýraznějších domácích divadelních, filmových a televizních hereček, je členkou pražského Divadla na Vinohradech. Hned její první hlavní filmová role – krásné ďáblice Mefistofely z komedie Kam čert nemůže v roce 1959, zaznamenala velký ohlas u diváků. Její filmografie obsahuje rozmanité spektrum postav, stejně jako filmových žánrů.

 

Její nejslavnější role v Národním divadle byly například Raněvská ve Višňovém sadu, Gertruda v Hamletovi, Magdalena Marie ve Vévodkyni valdštejnských vojsk, Emilie Marty ve hře Věc Makropulos,… Na Vinohradech se nesmazatelně zapsala svým uměním ve hře Donaha! rolí Jeannete Burmeisterové, v Marii Stuartovně Hanou Kennedyovou nebo rolí Albertina a dalšími. Za účinkování v kuse Křehká rovnováha obdržela cenu Thálie.


Zahrála si v TV seriálu z roku 1988 “Rodáci”, kde ztvárnila vedle Jana Šťastného a Radoslava Brzobohatého jednu z hlavních rolí tohoto seriálu. Diváci si ji ale budou nejspíše pamatovat jako temperamentní zdravotní sestru Toničku z filmové série Dušana Kleina JAK BÁSNÍKŮM CHUTNÁ ŽIVOT, KONEC BÁSNÍKŮ V ČECHÁCH a JAK BÁSNÍCI NEZTRÁCEJÍ NADĚJI.

Jana Hlaváčová má z prvního manželství dceru, která se nezabývá herectvím. Se svým současným (druhým manželem) Luďkem Munzarem má dceru herečku Barboru Munzarovou.

Jana Hlaváčová je považována za jednu z nejvýznamnějších českých hereček druhé poloviny 20. století. Dostala mnoho ocenění, např. je zasloužilá členka Národního divadla, v roce 1985 obdržela titul zasloužilá umělkyně, o tři roky později titul národní umělkyně, dvakrát získala cenu Thálie (r. 1996 a 2012) a dvakrát Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu (r. 2012 a 2015). V roce 2011 přerušila svou uměleckou činnost z důvodu Parkinsonovy nemoci. Žije v Praze-Modřanech.
Zdroj fotografií: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account